Metán Gázkészülék Szerviz  baka@tolna.net E-mail

Kezdőlap
Tűzhelyek
Fűtőkészülékek
Vízmelegítők
Kombi Készülékek


A gázkészülékek közül leggyakrabban használatos berendezések a tűzhelyek.

PELGRIM
A gáztűzhely olcsóbb és tisztább, mint a legtöbb más főző-sütő készülék. Kikapcsolása után azonnal megszűnik a hőleadás. A magyar háztartások 80 százalékában gázzal főznek. A gáztűzhely lángját úgy állítsd be, hogy az ne érjen túl a fazék oldalán!

Ha az étel már felforrt, takaréklángon főzd tovább, a fedő alatt így is forrásban marad! Ugyanannyi idő alatt készül el az étel így, mint nagy lángon.

A fűtéstechnika szakszerűtlen alkalmazása számos esetben vezet tragédiához. Sokan gondolják például úgy, hogy a lakás hőmérsékletét fokozhatják, ha a konyhai gáztűzhely rózsáit meggyújtják. Lehet, hogy a módszer hatásos, ám egyben életveszélyes is. Ezt igazolja egy bustyaházai család tragédiája. A családi házban úgy próbálták felfűteni a szobákat, illetve azt a helyiséget, ahol a család éjszakai nyugovóra tért, hogy a gáztűzhely égőit gyújtották meg. A módszer végzetesnek bizonyult, mert a gázégők kivonták a szoba levegőjéből az oxigént, a csökkent oxigéntartalom miatt megnőtt a mérgező szénmonoxid mennyisége és a lakásban alvók, két felnőtt és egy 11 éves kislány, életüket vesztették.
A sütési, főzési idő mindhárom gázfajtánál (pébé-, városi és földgáz) azonos, mert a nagyobb fűtőértékű gázoknál arányosan kisebb nyílású fúvókákat alkalmaznak a gázkészülékben, s így csökkentik az átáramló gáz mennyiségét.

Sok háziasszony, amikor a főzéshez hozzákezd, szinte ösztönös mozdulattal elsőként a gáztűzhelyt gyújtja be. Ég a láng, míg tisztítja és aprítja a zöldséget, a burgonyát, a gombát. Ég, amíg pucolja a baromfit, szeleteli a húst, keresgéli a fűszereket, előveszi a lábosokat, konyhai eszközöket stb. Pedig mennyivel egyszerűbb lenne mindezeket a műveleteket előbb elvégezni, s csak ha már a fazék rákerült a tűzhelyre, akkor begyújtani a lángot.
A legmagasabb hőmérséklet a láng csúcsában van, így a túlérő csóva csak a levegőt melegíti. Mindig vigyázzunk arra, hogy a gázláng ne érjen túl az edény szélén, mert ez okozza a legnagyobb energiapazarlást.
A mélyhűtőből kivett húst betesszük a fazékba. Helyesebb, ha előbb hagyjuk felengedni. Ilyenkor ugyanis megtakarítjuk a rejtett hőt, valamint a konyha hőmérsékletére való felmelegítéshez szükséges hőmennyiséget. Ez nem vonatkozik a mirelit-készítmények egy részére, amelyeket fagyott állapotban kell pl. a forrásban lévő vízbe dobni.
Csak forrásig használjunk teljes lángot, utána takaréklángon főzzünk!
Ha erős a forrás, ne a fakanalat tegyük a fedő alá, hanem csökkentsük a gázlángot!
Lehetőleg alacsony, széles edényben főzzünk! A láng így nagyobb felületen éri az edényt, jobb a hőátadás és kevesebb gáz kell.
Tegyünk fedőt az edényekre! Fedő alatt hamarabb fő meg minden, tehát kevesebb gáz kell, és az étel is ízesebb lesz.
A forrásban lévő ételt tartalmazó edényre hasonló nagyságú edényt helyezhetünk, amiben lassú párolást igénylő étel készülhet. Így külön gázfogyasztás nélkül is készíthetünk, melegen tarthatunk ételt. A "toronyfőzéssel" sok gáz takarítható meg.
Ha az étel vagy a sütemény elkészült, előbb zárjuk el a gázt és csak utána emeljük le a tűzhely lapjáról az ételt, illetve ekkor vegyük ki a sütőből a süteményt!
Visszaesik, és nem sül egyenletesen a tészta, lassabban készül el a hús, ha a sütőajtót gyakran nyitogatjuk. Apró süteményt 3-5 perc, pogácsaféléket 10-12 perc, nagyobb tésztákat 20 perc elteltével nézzünk meg először. A korszerű sütőkön üveges ajtó van és belül világítás. Készítményünk állapota tehát kívülről, a sütőajtó kinyitása nélkül ellenőrizhető.
A gáztűzhelyeken többféle nagyságú és teljesítményű égőfej van. Mindig a megfelelőt válasszuk!
A gázmérőt rendszeresen olvassuk le, így hozzászoktatjuk magunkat a takarékos gázfelhasználáshoz.
Ügyeljünk a tökéletes égésre! Az égésnyílások elszennyeződése tökéletlen égést okozhat.
A gáztűzhely tisztítása, karbantartása igen egyszerű. Nemcsak a tűzhely felső főzőlapját kell megtisztítani a rácsepegett szennyeződéstől, hanem időnként a többi alkatrészeit is. Az égőket, erősszálú kefével le kell kefélni, és gondosan el kell mosogatni. A tiszta, jól karbantartott égő 10% gázt takarít meg. A gázsütő rácsait leemelve, mosószeres forró vízzel tudjuk a legjobban megtisztítani. A sütőben lecsepegett szennyeződés eltávolításához pedig célszerű a sütőtér fenéklemezét is kiemelni.