MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

A búza gyomirtása – sikerrel

A 2000. évben nagy sikerrel szerepelt Mustang nevű gabona gyomirtó szer bemutatása során már említés történt annak modern hatóanyag-összetételéről. Ennek köszönhetően a készítmény rendelkezik egy olyan jó tulajdonsággal, amely jelentősen hozzájárult népszerűségéhez, és amely nélkülözhetetlenné teszi a búza gyomirtásában.

2001-02
[ tartalomjegyzék ]

 

A Mustang, a széles hatásspektrumú búza gyomirtószer

A gabona gyomnövényei többségükben kétszikűek. Az utóbbi években elsősorban a ragadós galaj, az ebszikfű (marmancs, katóka, kamilla), az évelők közül a mezei acat (mácsonya, gurdony) borítása nőtt meg jelentősen. Ellenük eddig hatékonyan elsősorban kombinációkkal védekeztek. Bizonyos hatóanyagtípusok egyoldalú használata nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy az előbb felsorolt gyomok problémát jelentsenek. Szükségessé vált egy olyan készítmény, amely gyári kombinációban tartalmaz két, a gabona gyomirtásában meghatározó hatóanyagot: egy hormont, és egy szulfonil-karbamid típusú molekulát, ezáltal kínálva egy megfelelően széles gyomirtó spektrumot.

A Mustang kitűnő hatékonyságú a búzában előforduló legveszélyesebb gyom, a ragadós galaj ellen. A ragadós galaj fejlettsége nem haladhatja meg a 8 örvös állapotot, ami kb. 20-25 cm-es növénynagyságot jelent. A galaj képes a készítményt mind gyökéren, mind levélen keresztül felvenni. Mivel a készítmény felszívódó, a permetlével nem borított növényi részek is elpusztulnak a kezelést követő 2-3 héten belül. A Mustang hatása jellemző módon jelentkezik: a galaj növekedése egy-két órán belül leáll, a hajtáscsúcs előbb megsárgul, barnul, majd fokozatosan elszárad. A talajfelszín közelében a szár „befűződik", és a gyom eldől.

Az ebszikfű igazi problémát akkor jelent, ha már az ősz folyamán csírázik, és áttelelve már jóval fejlettebb a gyomirtási időszakban, mint a könnyen irtható 2–4 leveles állapot. A Mustang képes ezt a gyomot is jól irtani, egészen annak 20–25 cm-es nagyságáig. Az ebszikfűn jelentkező tünetek megegyeznek az előbbiekben leírtakkal (a hajtáscsúcs sárgulása majd pusztulása). A megfelelő gyomirtóhatás kifejtéséhez természetesen szükséges a jól beállott gabona is, ami megakadályozza, hogy a fejlettebb gyomok újrahajtsanak, és vékony hajtásaik esetleg elérjék a kalászok szintjét.

A búza legkártékonyabb évelő gyomnövénye a mezei acat. A Mustang az acat ellen is jó hatékonyságú, mivel nemcsak a benne lévő 2,4 D, hanem a másik hatóanyag is irtja, sőt az ellenálló rasszok (var. horridum, var. vestitum) is érzékenyek rá. A gyomot tehát „kettős" támadás éri, és rövid időn belül megjelennek rajta a tünetek: a levelek kanalasodása, torzulása, később pedig a hajtáscsúcs sárgulása és elhalása. Az acat az 5–6 leveles, tőlevélrózsás állapotban a legérzékenyebb a kezelésre. Jól beállt búzában, párás, meleg időben (amikor leveleken található viaszréteg még nem vastagodott meg pl. a szárazság hatására) a Mustang a mezei acat elleni küzdelemben is megbízható hatékonyságú.

És végül néhány újabb gyomnövény, amelyek ellen a széles hatásspektrumáról is ismert Mustang hatékony: parlagfű, libatop, pipacs, szulákpohánka, vadrepce, napraforgó árvakelés, tyúkhúr, szarkaláb-félék, tarló tisztesfű, pásztortáska, sebforrasztó zsombor, vadkender, orvosi székfű, búzavirág, pipitér-félék, mezei tikszem, lapulevelű keserűfű, repcsényretek, mezei tarsóka, keszegsaláta, disznóparéj.

(x)
Szabó István
Dow AgroSciences