MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Korai tavasz a repcében – növényvédős szemmel

Korán indul az "élet" a repceföldeken az idén. A szokatlanul enyhe időjárás tavaszra valószínűleg nehéz helyzetbe fogja állítani a termelőket: úgy tűnik - a tavalyi évhez hasonlóan - nehéz lesz az első rovarirtó kezelés idejét meghatározni.

2001-02
[ tartalomjegyzék ]

 

2000-ben kisebb területen takarították be a termést, mint az azt megelőző évben. A felszaporodott rovarlétszám óriási kárt okozott, és ez a veszély az idén is fennáll. Mi ennek az oka? Az elvetett terület nagysága az elmúlt ősszel tovább csökkent, és a tavaszi időszakra valószínűleg további 20–30(!)% kerül kitárcsázásra. A rovarok telelése rendkívül „sikeres" volt, mivel igazi kemény tél nem tizedelte meg őket. Ez pedig azt jelenti, hogy a megmaradt területen nagy létszámban kezdik meg a károsításukat – az első rovarirtó kezelés jelentősége tehát megnő.

A január végi – február eleji enyhe időjárás elindította a telelőhelyekről történő betelepedést. A repce kártevői (elsősorban a repcefénybogár és a repce-szárormányos) 9–10 °C-on már mozognak, 13–15 °C-on pedig tömegesen repülnek. Rövid érési táplálkozás után a szárormányos a levélnyelekbe, szárba helyezi el a tojásait, amiből kikelnek a lárvák, és mélyen berágják magukat a szövetekbe. Ebben a stádiumban nem elérhetők, tehát irtásukról ezt megelőzően kell gondoskodni. A kártevők február elején már megjelentek a táblán, sőt a szárormányosok megkezdték a tojásrakást. Az ellenük való védekezésre most kell felkészülni!

Az időzítés: helyezzünk ki sárgatálat (diszperzites vödör) a repcetábla erdő vagy facsoport felőli végére, és töltsük fel mosószeres vízzel. Ennek segítségével állapíthatjuk meg a betelepedés kezdetét. Az első imágó csapdába ejtését követő egy hét múlva – amennyiben az időjárás nem változik – végezzük el a „START"-rovarirtást a legfontosabb kártevők ellen megbízható hatékonyságú Nurelle D 0,6 liter/ha dózisával. Ha időközben ismét hidegre fordul az idő, várjuk meg a következő meleg periódust. A hőmérséklet esésével a kártevők aktivitása is csökken, de az újabb felmelegedés hatására már a repce tőlevélrózsájában megbújva kezdik meg károsításukat. Ilyenkor haladéktalanul kezeljük le a területet. (A Nurelle D hatékonyságát az alacsony hőmérséklet lényegesen nem befolyásolja, mivel már 3–4 °C-on gázosodik és kifejti hatását.)

Amennyiben a Nurelle D tartamhatásának megszüntekor újabb betelepülés kezdődik, és a repce még nem érte el a zöldbimbós stádiumot, ismételjük meg a kezelést (0,6 liter/hektár). Ezzel megfelelően indítottuk a repcét a tavaszi idényben, mert hatékonyan védekeztünk a nagy létszámban áttelelt és korán károsító fénybogár és szárormányos ellen.

(x)
Szabó István
Dow AgroSciences