MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Küzdelem az elsodródás ellen

2001-02
[ tartalomjegyzék ]

 

A gyakorló növényvédő szakemberek jól tudják, hogy a vegyszer helyes megválasztása és az optimális időben történő kijuttatás mellett a kezelések eredményességét nagymértékben befolyásolja az alkalmazott technika. Mivel a permetlé célfelületen történő eloszlását – s így végső soron annak hatásosságát – a porlasztás technikája határozza meg, elméleti és gyakorlati szakemberek is egyre nagyobb figyelmet szentelnek ennek a témának. Egyre nő az igény olyan növényvédő gépek ill. felszerelések iránt, amelyek a lehető legkisebb szerfelhasználás mellett biztosítják az optimális hatékonyságot, ugyanakkor nem károsítják környezetünket, embertársaink és a hasznos állatok egészségét. Ehhez igen fontos, hogy célzottan, megfelelő mennyiségben juttassuk ki a vegyszert: csak oda, és csak annyit, amennyi szükséges.

Tavasszal, a permetezési szezon kezdetén a legnagyobb problémát a szeles időjárás okozza, mely nagymértékben meghatározza a permetezésre alkalmas órák számát. Vegyszert kiszórni általában csak akkor szabad, ha a szélsebesség nem éri el a 3 m/s értéket, így igen gyakran merül fel a kérdés: „permetezzek szélben, vagy várjak?" – Sajnos, ha a hatékonyságot tartjuk szem előtt, egyik megoldás sem igazán jó. Vagy mégis? Hiszen ha elég alacsony nyomással (1–2 bar) és nagyobb méretű fúvókával permetezünk, durva cseppek képződnek, amelyeket nem sodor el a szél. A gond azonban az, hogy ez nem biztosítja a kellő permetlé-borítottságot (a kevesebb cseppnek rosszabb a szórása, s igen nagy rész lepereg a növény felületéről).

Megoldás mégis van, sőt, igen egyszerű. Nem kell hozzá bonyolult – és főleg drága – gép ill. berendezés! Az ún. injektoros vagy levegőbeszívásos fúvókákkal jelentős mértékben csökkenthető a vegyszer elsodródása, ugyanakkor legalább olyan jó permetlé-borítottságot érhetünk el, mint a hagyományos fúvókákkal. Működésük lényege, hogy a nagy nyomással áthaladó folyadékáram a fúvóka oldalán levő nyílásokon keresztül levegőt szív magával, amely összekeveredik a szállított folyadékkal. A szájnyílást elhagyó cseppek („buborékcseppek") levegővel vannak töltve. Méretüknél, ill. tömegüknél fogva nem tudja őket elsodorni a szél, a célfelületre érve azonban szétrobbannak, s a keletkezett apró cseppek szétszaladnak a felületen, felcsapódnak a levelek fonákjára, így biztosítva a kellő lefedettséget. A cseppek levegőben való biztonságos szállítását elősegíti még, hogy a fúvóka nyílását elhagyva a bennük levő levegő hirtelen kitágul, amitől a cseppek „lendületet kapnak" (ez elősegíti az állomány belsejébe történő jobb behatolást is).

A német AgroTop cég TurboDrop fúvókájával 9 m/s szélsebességig permetezhetünk, így használatával értékes órákat – sőt, napokat – nyerhetünk, s jobban tudjuk időzíteni a kezeléseket. Az elsodródás ily módon történő csökkentésével növelhető a permetezőgép munkasebessége is, amely meghatározó a területteljesítmény szempontjából. Az injektoros fúvókák optimális nyomástartománya növényvédelemben 4–8 bar, folyékony műtrágyázásra 2–3 bar. A TurboDrop univerzális változata kertészeti növényvédelemre is alkalmas (2–20 bar nyomástartomány). A TurboDrop fúvóka kerámiabetétes változatban is kapható, ennek kopásállósága valamennyi alapanyag között messzemenően a legjobb. A 2000-es év nagy sikere az alacsonyabb nyomástartományra kifejlesztett AirMix levegőbeszívásos fúvóka, amely már 1,5 bar nyomáson kiválóan működik, és egyenletes szórást biztosít –jól használható például centrifugál-szivattyúval felszerelt gépeken, ahol a maximális nyomás 3 bar.

(x)
dr. Domjánné Nagy Dóra
Agrio Magyarország Kft.