MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Tél végi lemosó permetezés

2001-02
[ tartalomjegyzék ]

 

Az idei enyhe tél miatt a különböző károsítók nagymértékű fellépése várható. Emiatt a gyümölcsfák és a szőlő metszés utáni, rügypattanás előtti lemosó permetezése nélkülözhetetlen. A kezelés megelőző védekezést jelent, amely a későbbi kezelésekkel együtt a kártétel minimálizálását segíti. A permetezés előtt, a metszés során a beteg, fertőzött ágrészek eltávolítása, a törzs és a vázágak gyökérkefével történő óvatos tisztítása nagyon fontos. A védekezés időpontja minél közelebb legyen a rügypattanáshoz, hiszen ilyenkor kezdik meg a károsítók is élettevékenységüket. Néhány szernél vigyázni kell a rügypattanás utáni növénykárosító hatásra, de a legtöbb készítményt ilyenkor is lehet használni. A lemosó permetezést igen nagy lémennyiséggel kell végezni, úgy, hogy a törzseken és ágakon az egyenletes fedés biztosítva legyen.

A gazdálkodók számára többféle III. forgalmi kategóriájú hatékony növényvédő szer áll rendelkezésére, amit a táblázatban részletezünk.

A hatóanyagcsoportok jellemzése:

1. Olaj tartalmú szerek: a rovarkártevők (atkák, pajzstetvek, levéltetvek tojásai) ellen – almás- és csonthéjas termésű gyümölcsfákon – használhatók. Hatásukat úgy fejtik ki, hogy a fimon réteget képeznek, így a kártevőket elzárják a levegőtől.

2. Kéntartalmú készítmények:Elsősorban a lisztharmat ellen hatásosak, de jó atkaölő mellékhatással is rendelkeznek.

3. Kombinált hatóanyagú készítmények: Előnyük, hogy a kártevők és bizonyos kórokozók ellen is védelmet biztosítanak.

4. DNOC hatóanyag tartalmú szer, a Novenda („sárga méreg"): almástermésűekben régóta használják. Hatása jó a különböző károsítók ellen, de mind a növényre, mind a hasznos élő szervezetekre igen veszélyes, erős méreg.

5. Réztartalmú szerek: Baktériumos és gombabetegségek visszaszorítására alkalmasak. Hatékony a gyümölcsfák különböző ágbetegségét és a szőlőtőke pusztulását okozó kórokozók ellen. Az őszibarack levélfodrosodását, az almástermésűek tűzelhalás betegségét és a meggy moniliniás betegségét okozó gombák ellen az eredményes védekezés alapja az optimális időben, jó minőségben végrehajtott tavaszi rezes lemosó permetezés. Több időpontban alkalmazhatók. Először ősszel a lombhullás végén (ágbetegségek ellen és lombfertőtlenítésre). Majd a metszés utáni apró sebeket elfedi a rügypattanás előtti kezelés. Rügypattanás után már csak a növény rézérzékenységének figyelembe vételével, kisebb dózissal – az őszibarackot, kajszit és almát pirosbimbós állapotáig, a meggyet, körtét fehérbimbós állapotáig – kezelhetjük. Későbbi időpontban a rezes készítmények perzselést okozhatnak!

A széles szerválaszték közül mindenki szabadon választhat a helyi adottságoknak megfelelően. Célszerű a környezetet kímélő szereket előnyben részesíteni, pl. a vazelinolaj, orsóolaj, réz- és kéntartalmú szereket.

Az idejében és szakszerűen elvégzett lemosó permetezés az alapja annak, hogy az ültetvényt egész évben sikeresen megvédhessük a károsítók ellen.

Szabó Tibor