MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Mezőgazdasági támogatások II.

Sorozatunk indító, múlt havi részét azzal kezdtük, hogy „van új a nap alatt”, egyrészt az akkor porondra lépő és a támogatási rendeletet aláíró, Dr. Boros Imre megbízott agrárminiszter személyére utalva. Most pedig azzal folytathatjuk, hogy „van másik” – méghozzá hivatalosan kinevezve.

2001-04
[ tartalomjegyzék ]

 

Dr. Vonza András remélhetően kamatoztatni tudja majd az állatgyógyászatban szerzett tapasztalatait e legyengült állapotú ágazat életben tartására is.

A gazdálkodói erőnlét nagyban függ a támogatások igénybevételétől, így azok, akik képesek megragadni a központi akarat által közvetített lehetőségeket, az átlagnál könnyebben boldogulhatnak. Mi ebben csak a figyelemfelkeltés szintjén tudunk közreműködni. A juttatásokat, hiteleket és kedvezményeket saját tárcába csorgató, igen szigorú paragrafusok pontos „táncrendjét" célszerű a rendeletszövegek nyomtatásban vagy interneten hozzáférhető változataiban megnézni. Bonyolultabb formáknál szakemberek tanácsait, vagy tevékeny közreműködését sem szégyen igénybe venni. Mostani tallózásunkban elsősorban a beruházási támogatások azon elemeire összpontosítunk, melyek nagyobb termelői kört érinthetnek és ahol a kérelmek – esetleg még lapzártáinkig meg sem jelent pályázati felhívások – szigorú beadási határidőhöz (jelen esetben május 15.) kötődnek.

Építmények, berendezések

Az 1. táblázatunkban *-gal jelölt beruházások és fejlesztések körébe tartoznak többek között egyes állattartó létesítmények és azok berendezései, magtárak, raktárak, takarmány tárolók és -keverők, a saját termésű szőlő feldolgozására szolgáló építmények és berendezések. A zöldség- és gyümölcságazat területén hűtőházak, növényházak, zöldség-, gyümölcs- és burgonyatárolók, termékmanipuláló, osztályozó, csomagoló létesítmények és ezek berendezései jöhetnek szóba. Természetesen az előírt szakhatósági engedélyek beszerzése nem nélkülözhető, s minimum 25 százalék saját erő meglétével is bizonyítani kell a beruházási szándék komolyságát. A kamattámogatásnál megjegyzem, hogy a felvehető hitel felső határa 150 millió forint.

A beruházások külön csoportját (ld. táblázat, 4. pont) képviselik az élelmiszer-feldolgozási létesítmények. Ezeknek valamely preferált célt kell megvalósítani, például: minőségjavítás, csomagolási színvonal emelése, márkázott termékek gyártása, az érintett alapanyagtermelők helyzetének javítása.

Ültetvények

1. táblázatunk ültetvényekkel foglalkozó, ** jelzett sorához tartozó kedvezmények igénybevételének alapvető feltételei: meghatározott fajták, érvényes telepítési engedély, talajalkalmassági szakvélemény, igazolt származású szaporítóanyag, nyilatkozat a leendő termés feldolgozásának és tárolásának biztonságáról, legalább (szőlőnél 500, bogyós gyümölcsök 1500, egyéb ültetvények 3000 négyzetméter) területnagyság.

Mezőgazdasági gépek

A mezőgazdasági erő-, munkagép és technológiai berendezések rendeletben meghatározott köre (a katalógusok az FVM Hivatalokban megtekinthetők) támogatottan vásárolható meg, illetve lízingelhető. Az illetékes adóhatóságtól történő visszaigénylés alapfeltétele a vásárlást vagy lízingelést megelőzően az illetékes Megyei Földművelésügyi Hivatalhoz benyújtott és általa igazolt kérelem. A támogatott lízingelést többek között legalább 3 éves futamidőhöz, a kifizetést pedig a kamatfizetésről szóló értesítő bemutatásához kötik.

A gépvásárlásra adott végleges fejlesztési juttatás összege igénylőnként a tárgyévben nem haladhatja meg a 40 millió forintot. A gép áfamentes értékének 25%-ára elegendő saját erő megkövetelt. 5 millió forint feletti áfamentes vételár esetén a részletre vásárló is kaphat támogatást.

A legfeljebb 300 ha-on gazdálkodók meghatározott típusú, 5–15 közötti életkorú használt gépeik felújításához is kaphatnak anyagi segítséget, amennyiben azt az FVM Műszaki Intézete gazdaságosnak ítéli. A kijelölt szakműhelyekben végzett javítás 2. sz. táblázatban szereplő kedvezménye a beépített anyagok értékét és a munkadíjat tartalmazó számlájára értendő.

A kedvezményezett géptípusok: MTZ, ZETOR és ZTS traktorok, CD-106, -108, -114, -118 és E 512, 514, 516 kombájnok, E 281, 282, 301, 302 szecskázók, összkerékhajtású mezőgazdasági hasznosítású IFA tehergépkocsi, a hazai gyártású munkagépek közül pedig az OROS csőtörő adapterek, NAS napraforgó adapterek, szervestrágya szórók, vetőgépek, bálázók, permetezőgépek.

A most megkezdett tallózásunkat az állattenyésztési és finanszírozási témakörökben következő lapszámunkban folytatjuk.

Tóth Szeles István