MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Biztonsággal a jobb kukoricatermésért

A kukorica gyomirtásában a tavalyi év száraz időjárása meglepetéseket okozott. A régi, eddig jól bevált gyomirtási technológiák hatékonysága elmaradt a várttól. Nemcsak a vetés után, kelés előtt felhasznált készítmények okoztak kisebb-nagyobb csalódást, de a kelés utáni gyomirtások sem sikerült igazán tökéletesen.

2001-04
[ tartalomjegyzék ]

 

A vetés után, kelés előtt elvégzett gyomirtás, annak ellenére, hogy bemosó csapadékot igényel, biztonságos alapot jelent a kukorica gyomirtásában. Ha csak kelés után védekezünk a gyomok ellen és a tavasz csapadékos, könnyen előfordulhat, hogy a kezelést nem lehet elvégezni a kellő időben, amikor a gyomok 2–4 leveles fejlettségűek. Ennél nagyobb gyomok esetében a gyomirtás hatékonysága csökken, és a kukorica is túl fejlett lesz a készítmények kijuttatásakor – ebből különböző problémák adódhatnak (perzselés, levélcsavarosodás, üvegesedés, terméscsökkenés stb.).

Azokon a területeken, ahol az alapgyomirtást elvégezték, egy esetleges szárazság esetén még mindig lehet javítani egy kelés utáni gyomirtás bevetésével, ha pedig megjött a tavaszi csapadék, amely a vetés után, kelés előtti gyomirtó készítmények hatáskifejtéséhez szükséges, akkor egy hosszú hatástartammal rendelkező, költségtakarékosabb gyomirtó megoldásra tett szert a gazdálkodó.

A vetés után, kelés előtti gyomirtások tekintetében régi bevált kombináció az acetoklór (Trophy) és az atrazin hatóanyag együttes használata kukoricában. Mivel itt két különböző tulajdonságokkal rendelkező hatóanyag kombinációjáról van szó, adódhat néhány probléma. Az acetoklór vízoldékonysága jobb, mint az atraziné, így a gyomirtás után lehullott intenzív bemosó csapadék az acetoklórt a talaj mélyebb rétegei felé mossa, és esetleg a hatóanyag a gyommagvak csírázási zónája alá kerül. Ilyenkor az egyszikű gyomok kicsíráznak, de a magrólkelő kétszikű gyomokat a felső rétegben maradt atrazin hatóanyag elpusztítja. A másik probléma, hogy az atrazin hatástartama hosszabb, mint az acetoklóré. A megkésett bemosó csapadék az atrazin hatékonyságát nem befolyásolja, de az acetoklór hatása a lebomlás miatt csökkenhet, s az egyszikű gyomok megjelenhetnek a területen.

Ezen problémák megoldását az acetoklór hatóanyag mikrokapszulázott formája jelenti, amely a Tropazin FulTime egyik hatóanyaga. A Tropazin Ful-Time 192 g/l atrazin hatóanyagot, 48 g/l diklórmid antidótumot és 288 g/l mikrokapszulázott acetoklórt tartalmaz. Az acetoklór hatóanyag a mikrokapszulából fokozatosan szabadul fel, így egy csapóeső hatására sem tud az összes hatóanyag a gyommagvak csírázási mélysége alá mosódni, így nem történhet meg a fenti probléma. A talajban csak a kapszulából kiszabadult hatóanyag bomlik le; a mikrokapszula úgy működik, mint egy raktár, mely fokozatosan pótolja az elhasználódott hatóanyagot. Ezen működési elv miatt a Tropazin FulTime-ban lévő acetoklór hatástartama legalább egy héttel hoszszabb és kiegyenlítettebb, valamint egyszikű irtó hatása 5–10 %-kal jobb, mint a hagyományos formulációké. Az atrazin hatóanyag hosszú hatástartama fontos az olyan folyamatosan kelő gyomnövények ellen, mint pl. a csattanó maszlag, amely egy kelés utáni gyomirtást követő csapadékos időjárás hatására újra befertőzheti a kukoricatáblát.

A Tropazin FulTime hatásspektrumába beletartoznak a kukoricában fontos magrólkelő egy- és kétszikű gyomfajok: disznóparéj fajok, parlagfű, libaparéj fajok, csattanó maszlag, keserűfű félék (kivéve a vidra keserűfű), egyéves szélfű, fekete ebszőlő, vadkender, vadrepce, varjúmák, kakaslábfű, muhar fajok, köles, fenyércirok, pirók ujjasmuhar, stb. Használható áru-, siló- és csemegekukorica, valamint vetőmag gyomirtására 4–6 l/ha mennyiségben 200-300 liter vízzel kijuttatva. A Tropazin FulTime-ot a vetéssel egy menetben vagy vetés után, a kukorica 4 leveles állapotáig (csemege kukorica és vetőmag előállítás esetén szögcsíra állapotig) lehet kijuttatni. A szakszerűen elvégzett talajmunka segíti a hatás kifejtését.

A Tropazin FulTime hatáskifejtéséhez a kezelést követő 2–3 héten belül 10–15 mm csapadék szükséges. Ez nem elhanyagolható tényező, de az alapgyomirtás mindenképpen egy biztonságosabb alapot ad egy jó termés elérésére, mert egy költségtakarékos megoldást kínál (6 l/ha kb. 7.500–8.000 Ft) és bármilyen probléma esetén még javítható.

A legtöbb pénzbe nem a gyomirtó szer kerül, hanem az, ha betakarításkor csak nagyon kevés kukorica jut a raktárakba.

(x)
Takács Attila
Dow AgroSciences