MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Olajos magvak a világpiacon

Mint a többi ipari növény esetében, a repcénél is alapvetően a világpiacon végbemenő változások szabják meg az európai – köztük a magyar – repcemag értékesítésének lehetőségeit, és az elérhető piaci ár nagyságát.

2002-06
[ tartalomjegyzék ]

 

Az olajos magvak, növényi olajok és a feldolgozás során keletkező repcedara világpiaca olyan, sok összefüggéssel átszőtt rendszer, amelyről érdemes szólni néhány gondolat erejéig.

A világ repcetermelésének döntő hányada Kínából, Kanadából, Indiából valamint az EU-ból származik. Európa vezető repcetermelője Németország, több mint 4 millió tonnát meghaladó terméssel, amely egyben az EU-termés kb. 47%-át, illetve a világtermés mintegy 11%-át jelenti. A világ tíz legfontosabb olajos magja közül a repce – a szója mögött – a második helyen található. A 2001/2002-es szezonra prognosztizált 36,8 millió tonnás világtermés adja az összes olajosmagtermés közel 11,5%-át. Az egyes olajos magvak, illetve a belőlük előállított termékek piacai nemcsak szoros összefüggésben, hanem erőteljes helyettesíthetőségi viszonyban is állnak egymással. Az árirányító szerepet egyértelműen a szója látja el.

A repcemag, illetve a repceolaj világpiaci helyzete

Az OIL WORLD prognózisa szerint 2001/2002-ben a korábbinál jelentősen alacsonyabb kínálat várható. Az előrejelzések szerint a mintegy 40,4 millió tonna globális kínálat az elmúlt három év legalacsonyabb mennyiségét jelenti: 2001-ben 43,2 millió tonna, 2000-ben pedig 46,1 millió tonna volt a világ össztermése. A termelés legerőteljesebb csökkenését Kanadában tapasztalhattuk, ahol a 2000-ben betakarított 7,1 millió tonnával szemben 2001-ben 5,1 millió tonna repcemagot termeltek. Az EU termelése az előző évi 9,05 millió tonnáról 2001-ben 8,9 millió tonnára csökkent. Közép-Európában 2001-ben 2,6 millió tonna repce termett, ez a mennyiség mintegy 15%-kal haladta meg a 2000-es szintet. Ausztráliában – hasonló arányban – 1,5 millió tonnára csökkent a betakarított mag mennyisége. Az összességében csökkenő globális kínálat hatására 2001 közepétől érzékelhetően emelkedni kezdtek a világpiaci árak, amelyek még a december-január folyamán bekövetkezett árkorrekció után is mintegy 15%-kal magasabbak, mint az előző év hasonló időszakában.

Szakértők véleménye szerint 2001/2002-ben a repceolaj kínálati oldalán 0,5 millió tonnás csökkenés várható. Ez hozzájárul a növényi olajok kínálati mennyiségének általános csökkenéséhez, és a világ készleteinek további zsugorodásához. A repceolaj ára mára olyan szintet ért el, hogy sok esetben még az adómentesség sem teszi rentábilissá a biodízelgyártást. Így a biodízel iparág az idei szezonban várhatóan jelentős mértékben a korábbi várakozások alatt fog teljesíteni. Európában az elmúlt két évben számottevően bővültek a biodízel-kapacitások. A csökkenő termelés és növekvő fogyasztás következtében 2002-ben és 2003-ban is előfordulhat, hogy a biodízelüzemek számára nem áll majd rendelkezésre megfelelő mennyiségű nyersanyag. Sok biodízelüzem kapacitás-kihasználtsági problémákkal kell hogy szembenézzen, és vélhetően a tervezett üzemek egy részének megépítését is későbbre halasztják.

Jelentős különbségek a hozamokban és a minőségben

Az elmúlt öt évben az átlagos hozamok tekintetében Németországban és Csehországban figyelemreméltó fejlődést sikerült elérni. Ez egyrészt a rendkívül sikeres nemesítéseknek, az új fajták, hibridek gyors térnyerésének, másrészt ehhez kapcsolódóan a technológia új elemeinek (magágykészítés, vetőmagnorma, szárcsökkentés, tápanyag-utánpótlás, növényvédelem), illetve azok szigorú, következetes betartásának köszönhető. Az EU agrárpiacainak újabb liberalizálása további hozamnövelést fog kikényszeríteni, hiszen a kontinensen a termesztés költségei napjainkban jelentősen meghaladják a kanadai vagy ausztráliai szintet. Ez előrevetíti a hibridek szerepének erősödését és a technológia további fejlesztésének szükségszerűségét.

A növényi olajok és zsírok felhasználásának alakulása

A 17 legjelentősebb növényi olaj, illetve zsír felhasználásának mértéke az elmúlt időszakban rendkívül dinamikusan, (évente 4-5%-kal) növekedett. Az elmúlt 10 évben ez éves szinten 3,5 millió tonna növekedést jelentett. A 2000/2001-es időszakban a világ fogyasztása elérte a 116,9 millió tonnát. Ezzel a növekedéssel a növényi olajokat és zsírokat feldolgozó iparág bekerült a legdinamikusabban fejlődő ágazatok közé. A humán célú felhasználás mellett egyre jelentősebb szerephez jut a repceolaj az ún. „non-food“ területeken is, így a vegyiparban, a takarmányozásban és a biodízelgyártásban.

2001-2002-ben a növényi olajok felhasználásának növekedése várhatóan 3,1%-ra mérséklődik, a felhasznált mennyiség valószínűleg 120,6 millió tonna körül alakul. Továbbra is a szójaolaj marad vezető pozícióban 24,1%-os részesedéssel, ezt követi a pálmaolaj 20%-kal, a harmadik helyre viszont a repceolaj kerül, 11,4%-os részesedéssel.

Terméskilátások – 2002

A repcetermesztők 2002-ben alapvetően kedvező értékesítési lehetőségekkel számolhatnak, a növényi olajok piacán tapasztalható fokozott kereslet optimizmusra adhat okot. Az OIL WORLD legújabb előrejelzése szerint az EU-ban 10,0-10,3 millió tonna repce termelésével lehet számolni. Ez több mint 1 millió tonnával haladja meg a tavalyi szintet, de lényegesen elmarad az 1999-ben betakarított 11,48 millió tonnás rekordterméstől. Bár idén Németországban és Franciaországban is nagyobb terméssel kalkulálnak, mint tavaly, a már korábban leírt világpiaci okokból adódóan mégsem várható az árak csökkenése.

A magyar terméskilátások egyáltalán nem vetítik előre a termésátlagok növekedését, és azt, hogy sikerült volna felzárkózni valamennyire a fejlett repcetermelő országok mögé. A mintegy 115.000 ha betakarításra váró repce csak regionálisan mutat jó képet. A szerény termés és a várhatóan közepes minőség – a térségenként aszályos időjárásnak köszönhetően – nem pezsdíti meg a termelői kedvet. Inkább a piac törvényei jelenthetnek talán elmozdulást abban az esetben, ha a kevesebb termést a reméltnél magasabb árral honorálják a kereskedők. Erre jó esély van, a német olajgyárak ugyanis mindig keresik a korai szállítású árut, és ezt a magyar repce esetében ki kell használni.

Középtávon emelkedő árak

A növényi olajok és zsírok piacán kialakult termeléscsökkenés, a világ készleteinek 1,4 millió tonnára történt viszszaesése az árak további emelkedését fogja maga után vonni. A napraforgó és a repce magasabb olajtartalmának köszönhetően ebből az árnövekedésből a szójánál erőteljesebben részesülhet. Szakértők szerint ugyanakkor az elkövetkező hónapokban valamennyi növényi olaj jegyzése emelkedni fog.

Természetesen egyéb – időjárási – okokból mind a kínálati, mind a keresleti oldalon nagy kilengések is előfordulhatnak. Ma még nehezen ítélhető meg, hogy az elmúlt időszak gazdasági megtorpanása milyen mértékben hat majd a legfontosabb európai, amerikai és távol-keleti piacokra. Az eddigi tapasztalatok mindenesetre azt mutatják, hogy a darafelhasználás árának rugalmassága jóval erőteljesebb, mint az olajé és zsíroké. 2002-ben egyértelmű áremelkedésre van szükség a világfogyasztás csökkentése és a termelési kedv növelése érdekében

A világpiacon külön jelentőséggel bír Kína, miután az ország a WTO tagja lett. Miközben Kína megpróbál bizonyos importkorlátozásokat bevezetni, a belföldi árszínvonal megemelését, illetve a termőterület jelentős kibővítését tűzték ki célul. Ez az exportáló országok soraiban némi bizonytalanságot keltett, de Kína tényleges fejlődését a mai napon még nem lehet megítélni. Az mindenesetre valószínűsíthető, hogy az egyre növekvő hazai fogyasztást az ország nem tudja majd saját termeléséből biztosítani, ezért közép- és hosszú távon Kína vélhetően tartósan importra szorul.

Az Egyesült Államokban most folyik a 2002-2006-ra vonatkozó farmtörvény előkészítése. Ha a szójatermelés támogatásának előre jelzett mérséklése bekövetkezik, úgy az amerikai gazdák valószínűleg csökkenteni fogják a szója vetésterületét, és több kukoricát, illetve búzát termelnek majd. Ez szintén stabilizáló hatást gyakorolna az olajos magvak világpiaci árára, és 2002-2003-ra a repce számára is a viszonylag magas szinten kiegyensúlyozott piaci árakat teremtene.

NZ.