MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Betakarítás után kitakarítás!

Hamarosan elérkezik a repce és a gabonafélék betakarításának ideje. Az aratás után értékesített termés jövedelme az egész évi kemény munka jutalma, amiből a következő év termelését is meg kell alapozni.

2002-06
[ tartalomjegyzék ]

 

Az alapozás rögtön a kombájn elvonulása után megkezdődik: idén ősszel a legfontosabb feladat várhatóan a táblán előforduló évelő gyomnövények, elsősorban a mezei acat irtása.

A mezei acat ebben az évben is rengeteg problémát okozott. Elborította a tavaszi vetések tábláit, a napraforgó már a vetéselőkészítés idején szőnyegszerűen fertőzött volt. A gyomnövényre jellemző „foltos” megjelenéssel szemben sok kukoricaföldön táblaszéltől táblaszélig ért az acattömeg. A gabonában a korán elvégzett gyomirtó kezelések után több helyen a kalászok fölé nőttek a permetezéskor még ki nem hajtott acatnövények. A szakszerűen elvégzett gyomirtás során döntő szerepet kaptak a hormonkészítmények, e szerek hatóanyaga ugyanis az acat gyökerébe is lejut.

A gondos gazda már ősszel gondol a következő szezonra, és az acatirtás leghatékonyabb módszereként a vegyszeres tarlókezelést választja a védekezés fő módszerének.

A vegyszeres tarlókezelésnek több biológiai előnye van. Nyáron – rendszerint júniusban – a mezei acat gyökerében minimális szintre csökken a tartalék tápanyag mennyisége, a rizóma kimerül. A növény ebben az időszakban arra törekszik, hogy a föld alatti részeket feltöltse, elegendő tartalékot képezzen az áttelelésre. Ha ilyenkor a zöld levélfelületen keresztül felszívódó gyomirtó szert juttatunk a növénybe, akkor az a föld alatti részekbe jutva elpusztítja a legyengült gyökeret. A még jobb hatás elérése érdekében az acat jól fejlett gyökérzetét előbb össze kell darabolnunk, hogy a kisebb részeket – kihajtás után lepermetezve – teljesen el tudjuk pusztítani.

Az eredményes acatirtás őszi lépései a következők:

1.) Röviddel a betakarítás után a tarlót meg kell hántanunk.

2.) Az acat kihajtása után, annak jól fejlett tőlevélrózsás állapotában végezzük el a tarló vegyszeres gyomirtását a Dominator® SL nevű totális gyomirtó készítménnyel!

A Dominator SL® egy új, glifozát hatóanyagot tartalmazó, totális gyomirtásra alkalmas, felszívódó gyomirtó szer. A mezei acat mellett több évelő (és természetesen minden magról kelő) gyom ellen (pl. nád, tarackbúza, szeder, aprószulák stb.) kitűnő hatékonyságú. A tarló vegyszeres kezelésére a Dominator® dózisa acat ellen 4 liter, nád, tarackbúza, aprószulák, szeder ellen 6 liter hektáronként. A készítmény hatékonyságát, hatásgyorsaságát hektáronként 2-5 kg ammónium-nitrát, acat ellen dupla dózisú hormon készítmény, például 2 l/ha DMA-6®, vagy tapadásfokozó adalékanyag hozzáadásával fokozhatjuk.

3. A permetezést követő 3-4 hét elteltével mélyszántást kell végeznünk, hogy a 30-35 cm mélységben található gyökérdarabokat mechanikus módon is ritkítsuk.

A tarló vegyszeres gyomirtása a Dominator® alkalmazásával már 7.000 Ft (ÁFA nélkül) körüli szerköltséggel megoldható. Ez rendkívül gazdaságos acatirtást tesz lehetővé, hiszen a biológiailag legmegfelelőbb időszakban elvégzett gyommentesítés 2-3 évre szóló, többszörösen megtérülő befektetés.

A Dominator® kis kiszerelésben is kapható, szabadforgalmú készítmény, amelyet bárki megvásárolhat a gazdaboltokban és a növényvédőszer-forgalmazóknál.

(x)
Szabó István
Dow AgroSciences