MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

PERENAL – egyszikű gyomok ellen a föld alatt is dolgozik!

Az egyszikű gyomok elleni védekezés napraforgóban, repcében, cukorrépában, burgonyában és más kétszikű kultúrában az állomány gyomirtásával könnyen megoldható, hiszen rendelkezésre állnak az ún. szelektív egyszikűirtó készítmények.

2004-06
[ tartalomjegyzék ]

 

Ezek a szerek nem károsítják a fent felsorolt kultúrnövényeket, mert azok a hatóanyagaikat gyorsan lebontják. A magról kelő fűfélék (kakaslábfű, muharfélék, vadzab, széltippan, magról kelő fenyércirok, stb.) ellen viszont szinte kivétel nélkül jó hatékonyságúak, de az évelő, tarackos gyomok ellen már körültekintően kell a szert megválasztani, hogy megfelelő eredményt érjünk el.

A tarackos egyszikűek (pl. tarackbúza, fenyércirok, csillagpázsit, nád) ellen megbízható hatású készítmény a PERENAL. Más készítményekkel összehasonlítva kísérletek igazolták, hogy a Perenal hatóanyaga nagyon jól transzlokálódik a gyomok rizómájában, és ott a legmesszebb képes eljutni. Elpusztítja az ott található alvó rügyeket, megakadályozva ezzel az újrahajtást.

Tarackbúza

Tarackbúza ellen a Perenal dózisa 1,2 l/ha. Markánsabb a gyomirtó hatás, ha a kezelést osztott dózisban 0,6 l/ha+0,6 l/ha végezzük el. (Ez egyébként általánosságban az összes évelő gyom elleni védekezésnél elmondható.) A tarackbúza kis lombfelülettel rendelkezik, vékony levelei erősen viaszosak, nehezen veszik fel a gyomirtó szereket. A Perenalban gyárilag megtalálható egy olyan adalékanyag, amely a levélfelületen való jó tapadást és a növénybe való gyors bejutást segíti. A hatóanyag könnyen mozog gyökérirányba, és a tarackokban messzire eljut. A jó gyökérirtó hatást bizonyítja, hogy a kezelést követő 1-2 hónap elteltével a Perenallal kezelt területen a tarackokon található rügyek elbarnulnak, elfolyósodnak. (1. ábra)

Fenyércirok

A rizómás fenyércirok ellen a Perenal már 1 l/ha dózisban kitűnő hatékonyságú. Egy 2000-ben, napraforgó állományban beállított kísérlet is bizonyította (Németh 2001), hogy más készítményekkel összehasonlítva a Perenallal kezelt területen (napraforgó állományban), a napraforgó után ősszel elvetett búza tarlóján (több mint egy év elteltével!) sem tapasztaltak újrahajtást. Ennek oka többek között az, hogy a fenyércirok zöld részeinek lassú pusztulása segíti a hatóanyag minél mélyebbre jutását a rizómában, ami a Perenal esetében az újrahajtás elmaradását eredményezte. (1 kép)

Nád

Több, független szakemberek által elvégzett kísérlet bizonyította, hogy a Perenal egyedülállóan jó hatékonyságú nád ellen. Itt még fontosabb, hogy a kezelést osztott dózisban (1+1 l/ha) végezzük el. A nád fejlettsége érje el azt a stádiumot, hogy a lomblevelek szétnyíljanak, mivel így a hatóanyag felvételének feltételei jobbak. 2-3 hét elteltével a kezelés idején 10-15 cm magasságú gyomnövények már elszáradnak, majd rizómáikon is megjelennek az elhalások. Az osztott dózisú alkalmazásnál a hatáskifejtés sebessége csökken, viszont a következő évi újrahajtás mértéke ebben az esetben jóval kisebb.

Az évelő egyszikűek a Perenal kezelés idején 20-30 cm-es fejlettségűek legyenek. A permetezés után 2-3 hétig lehetőleg kerüljük a mechanikus beavatkozásokat (kapálás, kultivátorozás), hogy a tarackok ellen minél jobb hatékonyságot kapjunk. (x)

Szabó István