MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Gép- és eszközbeszerzés a Lombard segítségével

A Lombard Lízing Zrt. a legutóbbi OMÉK után újra önálló kiállítóként volt jelen az Agro+MashExpo Kiállításon.

2006-03
[ tartalomjegyzék ]

 

Ez a részvétel jelzi, hogy a társaság a jövőben egyre meghatározóbb szerepet kíván betölteni a mezőgazdasági vállalkozások, termelők számára folyósított hitelek piacán. Erről a törekvésről, illetve a lízingkonstrukciókkal kapcsolatos általános tudnivalókról is kérdeztük Szendreiné Laczkó Beátát, a cég mezőgazdaságigép finanszírozási üzletágának vezetőjét.

- A Lombard Lízing Zrt.-t 4 magánszemély alapította 1991-ben. A társaság kezdeti fejlődését jól érzékelteti, hogy a cég működése első időszakában évről évre megduplázta a forgalmát - kezdte a jelenlegi zrt. bemutatását Szendreiné Laczkó Beáta. - Cégünk dinamikusan terjeszkedik országszerte, jelenleg mintegy 20 irodánkban tartjuk a személyes kapcsolatot ügyfeleinkkel.

- A mostani kiállításon való részvételükkel érzékelhetően egy újabb piac, a mezőgazdaság felé is nyitottak. Mennyire volt sikeres a tavalyi OMÉK-hoz kapcsolódó akciójuk?

- Egy kiállítás gyakorlati hasznát mindig nagyon nehéz számszerűsíteni, egy azonban biztos; a korábbi időszakhoz képest számunkra a 2005-ös esztendő harmadik, negyedik negyedéve a mezőgazdasági szegmensben is nagyon sikeres volt. Az OMÉK-ot követő hónapokban mintegy 1.5 milliárd forint forgalmat bonyolítottunk.

- Mekkora szeletet képvisel a cégcsoport életén belül a mezőgazdasági szektor finanszírozása?

- A mezőgazdasági szektor számunkra egyelőre még nem meghatározó nagyságrendű. A 2005-ös teljes forgalmunk 127 milliárd forint körül alakult, ebből mintegy 5 milliárdot képviselt a mezőgazdasági portfolió.

A Lombard Lízing Zrt. azonban nem most kezdett nyitni a mezőgazdaság felé; cégünk ugyanis évek óta jelentős szerepet vállalt a mezőgazdaságigép-finanszírozásban. 2000-ben kezdtük meg a tőkekihelyezést ezen a területen. Később specializálódtunk, és a termelőeszköz-finanszírozási igazgatóságon belül több üzletágat hoztunk létre.

Forgalmunk alakulását azonban a külső szabályozók is erőteljesen befolyásolták. 2001-ben is már több milliárdot helyeztünk ki a mezőgazdaságban, és 2003-ban már több mint 5 milliárd forint volt a forgalom, 2004 azonban meglehetősen nagy visszaesést hozott. Akkor indult ugyanis a Sapard, illetve az AVOP, és ezekhez a pályázatokhoz csak hitel formájában lehetett külső finanszírozást igénybe venni. Mi akkor hosszú távú üzletpolitikai megfontolásaink alapján még nem nyitottunk a hiteltermékek, hitelkonstrukciók felé, ugyanis a lízingfinanszírozás számított a fő profilunknak. Bíztunk abban, hogy ez átmeneti állapot, viszont később bebizonyosodott, hogy hosszú távon is ez a helyzet állandósul. Ugyan folyamatosan egyeztettünk az FVM-mel és a különböző szakhatóságokkal, ám ennek ellenére nem születtek számunkra kedvező döntések, bár soha senki nem tudta megmondani, hogy a lízingkonstrukció miért nem jöhet szóba a pályázatok finanszírozására.

Ezt belátva az AVOP keretein belül, a pályázati kiírást figyelembe véve mi is kidolgoztuk a hitelkihelyezés technológiáját.

- Milyen kieséssel járt ez a stratégiaváltás?

- 2004-ben sajnos már nem tudtunk kapcsolódni a Sapard-programhoz, és a hitelígérvény kapcsán akkorra az ügyfélnek már az AVOP-hoz is csatolnia kellett a finanszírozóját. Amikorra elkészültünk, addigra viszont - 2004 novemberében - felfüggesztették a gépberuházásra az új pályázat beadását. Mindennek ellenére mi egymilliárd körüli forgalmat bonyolítottunk hitelből és AVOP-ból, ami azt jelenti, hogy olyan ügyfelek finanszírozását végeztük hitelkonstrukcióban, akiknek a korábbi időszakban, korábbi évben már egy másik bank hitelígérvényt adott ki. Számunkra ez nagy sikert jelentett, amelynek nyomán ugrásszerűen megemelkedett a mezőgazdasági forgalmunk, és a 2004-es 1,5-ről tavaly így sikerült 5 milliárdos forgalmat produkálnunk. A további, nagyságrendnyi növekedés korlátja azonban az, hogy ezt a piacot valójában a támogatás reménye élteti.

- Milyen piaci típusú beruházáshoz a legoptimálisabb a lízing, mint finanszírozási konstrukció?

- A legmarkánsabb különbség a hitel, illetve a lízing között az, hogy amíg a hitelnél rögtön tulajdonossá válik az ügyfél, addig ez utóbbinál nem, ott a futamidő végéig a lízingcég a tulajdonos. Számunkra nagyobb biztonságot jelent a lízingkonstrukció, ezáltal viszont sokkal szélesebb körben tudjuk ajánlani ezt a finanszírozási formát. A hitelkihelyezés esetében jóval összetettebb a bank minősítési rendszere, a kölcsönhöz jutás körülményesebb, több energiát és dokumentumot igényel, ami további költségekkel jár.

A lízingkonstrukció a létező legegyszerűbb tőkéhez jutási lehetőség, azért, mert nem igényel többszörös fedezetet, egy átlag vállalkozást feltételezve, elégséges fedezetnek számít maga az eszköz.

- Mekkora a kamatok közti különbség?

- Gyakorlatilag nincs közöttük különbség, a lízing a kamatait tekintve sem drágább, sőt, összességében olcsóbb, hiszen nincsenek járulékos költségek. Az utóbbi időben egyébként is olyan éles a finanszírozók közötti harc, hogy mindig követni kell a változásokat, és így kijelenthető, hogy versenyképes feltételek mellett, az ügyfél igényeit is valóban figyelembe véve helyezünk ki pénzt.

- Mennyi időt vesz igénybe egy egyedi, személyre szabott lízingkonstrukció kidolgozása, illetve maga a kihelyezés?

- Ez nagyrészt az ügyfélen múlik. Az ügylet engedélyezése a gyakorlatban, azt követően, hogy partnerünk kiválasztotta a gépet, megkötötte rá a szállítási szerződést a szállítóval, illetve előteremtette a szükséges önerőt, valamint benyújtotta a dokumentumokat, 1-2 napot vesz igénybe.

- Mennyire ismert a Lombard-finanszírozás a forgalmazók körében? Melyik cégekkel vannak kapcsolataik?

- A tavalyi évben jelentősen bővült az a kereskedői hálózat, akikkel kapcsolatban állunk. Jelenleg mintegy 50-60 kereskedővel dolgozunk rendszeresen együtt, és majdnem 100 volt azoknak a mezőgazdaságigép-forgalmazóknak a száma, akikkel az idén üzletet kötöttünk.

- Milyen aktuális akciójukról érdemes szót ejteni ezekben a hetekben?

- Könnyített díjfizetés a most futó konstrukciónk neve, ez egy olyan hagyományos, zárt végű lízingkonstrukció, amely önjáró és munkagépekre egyaránt igénybe vehető. A specialitása abban rejlik, hogy a futamidő végére ütemezünk egy 10-15%-os díjat, aminek eredményeképpen viszont a futamidő közbeni lízingdíjak lecsökkennek. Ez a lehetőség a gyakorlatban lényegesen megkönnyíti a partner kötelezettségvállalását, ugyanis a beruházás a valódi felfutása után - optimális esetben - már sokkal könnyebben kitermel annyi tőkét, hogy a gépet az ügyfél ki tudja fizetni. Ez a konstrukció tehát tipikusan a kezdő vállalkozók hatékony segítsége lehet, de olyan vállalkozásoknak is ajánljuk, akik számára egyelőre a folyamatos likviditás fenntartása az elsődleges szempont, és csak ennek megteremtését követően bízhatnak vállalkozásuk megerősödésében.

FM