Ezek létszámát meghatározza az áttelelő népesség nagysága, illetve a tavaszi időjárás is jelentős hatással van a felszaporodásukra. Természetesen a megfelelő időben és megfelelő szerrel végzett lemosó permetezések jelentősen csökkentik a kártevők számát, ami megkönnyíti a későbbi növényvédelmet.
Főbb kártevőcsoportok:
-
A levéltetvek táplálkozásuk során a növény leveleit szívogatják, aminek következtében a levelek görbülnek, torzulnak, gubacsosodnak, megváltozik a színük. A levéltetvek mézharmatot választanak ki, amelyet darazsak, hangyák látogatnak, és a korompenész megtelepszik rajtuk, aminek következtében a levél megfeketedik, és sokszor a termés is értéktelenné, fogyaszthatatlanná válik.
A levéltetvek azért is veszélyesek, mert a szívogatás során a vírusokat átviszik egyik növényről a másikra, így terjesztve a vírusos növényi betegségeket.
Életmód alapján két csoportjuk van: a tápnövénycserések és a gazdanövényt nem váltók.
-
A tápnövénycserés levéltetvek (pl. a zöld őszibarack levéltetű, fekete cseresznye levéltetű) a fákon telelnek át tojás alakban, és a tavaszi ősanyáknak, valamint a következő nemzedékeknek a fa nyújt táplálékot. Az ún. nyári nemzedékek viszont nyári gazdanövényre - általában valamilyen lágyszárú növényre - vándorolnak. Így felszaporodva ősszel az áttelelő tojásokat megint a gyümölcsfákra rakják.
-
Ezzel ellentétben a gazdanövényt nem váltó levéltetvek (pl. a zöld alma levéltetű) teljes fejlődési ciklusa a tápnövényen zajlik le.
A levéltetvek több nemzedékesek, szűznemzéssel és elevenszüléssel gondoskodnak a következő nemzedékekről, így hirtelen fel tudnak szaporodni. Tömeges elszaporodásukat akkor várhatjuk, ha a relatív páratartalom magas, és mérsékelten meleg van (18-20 C°).
A levéltetvek elleni hatékony védekezés alapfeltétele, hogy ismerjük életmódjukat, fejlődési alakjaikat, vándorlásukat és természetes ellenségeiket.
A gyümölcsösben az első kezelést az előrejelzésre alapozva, a levéltetvek megjelenésekor, betelepedésekor kell elvégezni.
A levéltetveket természetes ellenségeik is pusztítják, mint pl. a katicabogár lárvája, a fátyolkák, ragadozó poloskák. Ezeket a hasznos élőlényeket gyakran mi magunk pusztítjuk ki a rovarölő szerek nem meggondolt használatával. Kímélhetjük őket, ha a környezetre kevésbé káros, úgynevezett zöld szert használunk, ilyen pl. a Chess 25 WP. Nagy hatékonyságú új hatóanyagú szereket is használhatunk, ilyen pl. a Mospilan 20 SP, az Actara 25 WG.
-
Az atkák szinte minden gyümölcsfajt károsítanak.
A takácsatkák apró, 0,5-1 mm körüli, különböző színű, négy pár lábú állatok, szúró-szívó szájszervükkel szívogatják a növények zsenge, tehát a csúcsi (legfiatalabb) leveleit. Szabad szemmel is láthatóak, de alaposan csak kézi nagyítóval figyelhetők meg. A levél fonákán, szövedék védelmében fejlődnek. A kifejlett atkák mellett tojás és lárva állapotban is előfordulnak a fertőzött leveleken. A tojásaik apró gömbök, a lárvák pedig a kifejlett atkához hasonló alakok, amelyek már szívogatnak. A kártétel hatására a levelek sárgulnak, bronzosodnak, kanalasodnak.
A levélatkák szabad szemmel nem láthatók, igen aprók, csak a levelek hasonló tünetei mutatják kártételüket.
A takácsatkák évente számos nemzedéket fejlesztenek, a kifejlődésük ideje a hőmérséklettől függ: melegben gyorsan, 2 hét alatt is kifejlődhet az újabb nemzedék.
Gyors felszaporodásuk és nehéz észlelhetőségük megnehezíti az ellenük való eredményes védekezést. Sok piretroid készítmény rendszeres használata az atkák felszaporodását váltja ki, mivel azok természetes ellenségeit teljesen kipusztítják.
A rovarölő szerek egy részének van több-kevesebb atkaölő mellékhatása, azonban erős atkafertőzés esetén a védekezés csak speciális atkaölő szerekkel oldható meg. Az atkaölő készítmények nem egyformán hatnak az atkák egyes fejlődési stádiumaira, legjobb tojásölő hatása pl. a Nissorun 10 WP készítménynek van. Amennyiben a tojásokon kívül lárvák és imágók is jelen vannak, célszerű szerkombinációt alkalmazni, pl. Magus 200 SC, Flumite 200 készítményekkel.
A kezeléseket a takácsatkák tömeges felszaporodása kezdetén célszerű elvégezni.
-
A vegetáció megindulásával együtt megkezdik károsításukat a sodrómolyok. Tavasszal a rügyeket és a fiatal leveleket rágják, amelyeket öszsze is sodornak, és ennek védelmében fejlődnek. Ellenük pl. a Calypso 480 SC, a Mospilan 20 SP, illetve az Alsystin 25 WP szerrel védekezhetünk.
Szabó Tibor
|
|
|
|