MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Tanácskozás a megújuló energiaforrásokról

A Szent György-napi Agrárexpo rendezvényeként került sor Pápán arra a konferenciára, amelyet "Az energia- és üzemanyag-termelés mezőgazdasági forrásai, hasznosításuk hatásai" címmel tartottak.

2006-06
[ tartalomjegyzék ]

 

Bár a fő hangsúlyt ezúttal a bioüzemanyagok termelésének külföldi tendenciái és hazai lehetőségei kapták, emellett azonban más megújuló energiaforrások hasznosítási megoldásairól is szó esett. Az eseményen résztvevő szakemberek számos folyamatban levő, illetve tervezés alatt álló fejlesztésről hallhattak.

A rendezvényen megjelenteket Pápa város polgármestere, Kovács Zoltán köszöntötte, majd a megújuló energiaforrások miniszterelnöki megbízottja, Gőgös Zoltán tartott átfogó elemzést a motorüzemanyagok és az erőművek nyersanyagellátásának területén várható hazai változásokról. Ebbe a folyamatba a növénytermesztésnek aktívan be kell kapcsolódnia. Az előadó hangsúlyozta, hogy az épülő, illetve tervezés alatt álló növényi alapanyagokat feldolgozó nagy- és kisüzemek jótékony helyi hatásai mellett ki kell emelni azt a tágabb összefüggést is, hogy a termelés bővítése stabilizálja a növénytermesztés helyzetét és szerkezetét. Emellett a hazai szükséglet folyamatos és biztonságos ellátásán túl igen komoly exportlehetőségek rejlenek az EU piacain való megjelenésben.

A rendezvény kapcsán ismertették a résztvevőkkel az Európai Parlament nem élelmiszer célú növényi kultúrák támogatásával foglalkozó állásfoglalását. A mintegy 20 oldalas dokumentáció szerint 2007-től az új tagállamok termelői is megkapják a nem élelmiszer célú növénytermesztésre adható támogatásokat. Ez komoly előrelépést jelent, hiszen így a régi és új tagállamok termelői között fennálló különbségek csökkennek. Mindez jó lehetőséget teremthet számos hazai növénytermesztőnek, aki az elmúlt évek fokozódó versenyfeltételei közepette nehéz helyzetbe került, és tevékenységének beszüntetését tervezi.

Az EU állásfoglalásának másik fontos üzenete a növényi alapanyagokból termelt üzemanyagok, a biodízel és a bioetanol előállítására és felhasználására vonatkozó, illetve ezt ösztönző adó- és jövedéki szabályozási rendszer kedvezményeket biztosító átalakítása. Ha ez általánosan megvalósul, akkor figyelembe véve a kőolaj magas és egyre növekvő világpiaci árát, a bioüzemanyagok hamarosan versenyképesek lesznek a hagyományos hajtóanyagokkal, és így azok mellett ez utóbbiak is egyre szélesebb körben hozzáférhetővé válnak.

A mezőgazdaságnak azonban vannak egyéb olyan területei is, amelyek kapcsán a megújuló energiaforrások hasznosítása egyes államokban már régóta nem számít újdonságnak. Így szó esett a biogáz technológiáról, a napelemes rendszerek hűtőházakban, illetve lakóépületek kombinált hűtési-fűtési megoldásainál történő felhasználási lehetőségeiről, továbbá a geotermikus energia és a hőszivattyúk kommunális és háztartási alkalmazhatóságáról, illetve - természetesen - az energiaültetvények témaköre sem maradhatott ki a szóba kerülő kérdések közül. A tanácskozás szakmai ajánlások elfogadásával zárult, amely dokumentum kivonatos formában az alábbiakban olvasható.

A növénytermesztési energia- és üzemanyag-konferencia ajánlásai (kivonat)

A megújulóenergia-termelés meghatározó tényező, kitörési pont a hazai növénytermesztés szerkezetének megszilárdításában, ezért a folyamatos fejlesztése nemzeti érdek.

A növényi eredetű energia és motorüzemanyag előállítására épülő, 100-250 ezer t/év kapacitású nagyüzemek mellett 45-50 kistérségi bioetanol- és biodízelüzemet kell létesíteni. Az ilyen üzemek mellé, illetve köré pl. TÉSZ-ek szervezésével célszerű takarmányfelhasználó (állattenyésztő, biogáz, stb.) vagy kertészeti üzemeket telepíteni, ahol a nagy tömegben keletkező melléktermék, cefre, melegvíz, stb. további hasznosítása megoldható.

Uniós és hazai támogatásokkal kell ösztönözni a mezőgazdasági vállalkozókat energetikai céllal termesztett kultúrák telepítésére, mert a hazai energetikai célú tűzifa erőművi felhasználása elérte az évi 1,2 millió tonnás felső mennyiségi határt.

A növényienergia- és -üzemanyag-termelés a Nemzeti Fejlesztési Tervben hangsúlyos célként kell hogy szerepeljen, amely projektek megvalósításához a regionális fejlesztési tanácsok, valamint ügynökségek, stb. nyújtsanak támogatást.

A környezetbarát hőszivattyús technológia hazai elterjesztését szorgalmazó Heller László-terv támogatandó, ez ugyanis szintén elősegíti az energiaimport csökkentését.

PL