MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Kedves Olvasó!

Az elmúlt hónap bővelkedett eseményekben, úgy a földeken, mint a "közéletben". Egymást érték a cégek bemutatói, partnertalálkozói, ahol a termelők testközelből ismerkedhettek meg listavezető vetőmagokkal, hatásos növényvédelmi technológiákkal, új gépcsodákkal, átadott állattartó telepekkel. Szerkesztőségünk is annyi meghívót kapott, hogy az ezekhez kapcsolódó tudósítások egy része terjedelmi korlátok miatt aktuális számunkba már nem is fért bele - augusztusban folytatjuk!

2006-07
[ tartalomjegyzék ]

 

Emellett mindenki próbálja az új kormányzati lépések hatását elemezgetni, örül vagy aggódik a forint jelentős árfolyamváltása miatt, próbálja túlélni a jelenleg 35 °C-os hőmérsékletet (árnyékban), és a növénytermesztők izgalommal várják a betakarítást - hátha addig már nem jön közbe semmi váratlan dolog.

... és persze tovább él, tovább gyűrűzik a madárinfluenza-mítosz. A médiában egy állatbetegség - az, hogy madárinfluenzában elpusztult jó néhány madár -, nem jelentős hír. Ha azonban a betegség valamilyen szinten kapcsolatba hozható az emberekkel is, az már hírértékű, és jöhetnek a kis színesek: az amerikai elnök a madárinfluenza miatt nem evett libamájat Budapesten; mi állt a román titkosszolgálat jelentésében; honnan és hogyan is került hazánkba a madárinfluenza, vándormadarak vagy vendégmunkások hurcolták-e be; végtére is mire jó a hazánkban kifejlesztett vakcina, stb., stb.

Arról, hogy a szakemberek által jól ismert és kezelhető állat-egészségügyi kérdésről van szó, hogy a Magyarországon nemrég kimutatott H5N1-vírust már 1975-ben megtalálták az Alföldön, és akkor a továbbterjedését is eredményesen megakadályozták, arról, hogy az állategészségügyi igazgatás felkészült, és az elmúlt évtizedek során nem egy alkalommal sikerült megfékezni, lokalizálni állatjárványt, lényegesen kevesebb szó esik.

A hazai madárinfluenza-ügyben számunkra azonban a legfontosabb szempont az, hogy azok a termelők, akiknek ebből az állatbetegségből állataik elpusztulása vagy elpusztítása, túltartása miatt káruk keletkezett, méltányos kártérítést kapjanak.

Szóval júniusban nem volt uborkaszezon - várhatóan a júliusban sem lesz az. Sok sikert hozzá!

Üdvözlettel:

Fodor Mihály
főszerkesztő