MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Júliusi munkálatok a szőlőben

A szőlő július havi munkálatainak főhangsúlya a növényvédelemről áttolódik a zöldmunkákra.

2006-07
[ tartalomjegyzék ]

 

A szőlő zöldfelületének szabályozásával a növényvédelem hatékonyságát, a fürtök növény-egészségügyi állapotának javulását és a szüretkor tapasztalt mennyiségi és minőségi mutatók javulását egyszerre kívánjuk elérni. A májusi csapadékos, hűvös időjárást júniusra egy szintén csapadékos, de már gyakran a kánikulai hőséget idéző meleg periódusokkal tarkított időszak váltotta fel. Mindez a gombabetegségeknek, a molyok felszaporodásának és a gyomok újrakelésének egyaránt kedvezett. A szőlő virágzása a május végi lehűlést követő gyors felmelegedés után rendben lezajlott. A fajták elvirágzási sorrendje a többéves átlaghoz közelített. Összetorlódás csak az északi borvidékeken fordult elő, amit a június második dekádjában beköszöntött hirtelen felmelegedés idézett elő. A jó kondícióban lévő tőkék virágjain a párás melegben sokáig meg tudott maradni a bibecsepp, amelyre bőséggel hullott virágpor.

A szőlő zöldmunkálatait semmiképpen ne hanyagoljuk el! A hajtások és levelek megfelelő kezelésével a tőke agyagcsere-folyamatait számunkra kedvező irányba befolyásolhatjuk, ami a termés mennyiségében és minőségében is megmutatkozik. A virágzást megelőzően még pattantva ki tudtuk "gyomlálni" a fürtöt nem tartalmazó és a jövő évi metszésben szerepet be nem töltő hajtásokat. A következő, hajtáskurtító beavatkozást közvetlenül a virágzás utáni időszakra is és a hajtásnövekedés augusztusi lecsengésének idejére is egyaránt időzíthetjük. Döntésünket a termesztési cél, a fajta, a termőhely és a tőke kondíciója azonos súllyal határozza meg. A hajtásokat a hagyományos szemléletű zöldmunkák szerint augusztusban csonkázzák. Ez a gyakorlat a fürtöket ért jégkár csökkentésére - jégjárta helyeken különösen - vélhetően továbbra is tartja magát. További előnyeként értékelhető, hogy a fürtöket a nyár forró napjain lomb védi a napégéstől. Az utóbbi tíz évben a hagyományos szemlélettel szemben a virágzást közvetlenül követő hajtáskurtítás, illetve a fürt zónája lelevelezésének gyakorlata lépett előtérbe. A levelekben képződött asszimiláták az intenzíven növekvő hajtáscsúcs irányába, és a virágzás idején csak részben a fürtbe áramolnak. A hajtáscsúcs virágzás környéki eltávolításával - miközben részben csökkentjük a tőke kondícióját - csak a fürt áll rendelkezésre, mint intenzíven osztódó, növekedő növényi rész, amely képes felvenni az idősebb levélzetben keletkezett asszimilátákat. A hajtástengely csúcsának eltávolításával fokozottabb növekedésre késztetjük a hónaljhajtásokat. A hagyományos szemlélet szerint az ilyen korai beavatkozással megnöveljük a lombozat peronoszpórára érzékeny felületét. Időközben azonban olyan hatékony gombaölőszer-hatóanyagok kerültek kifejlesztésre, amelyek megengedik a zöldmunkák ilyen jellegű végrehajtását is. A befektetett munkaóra és többletköltség a fürtök megnövekedett sav- és cukortartalmából adódó minőségnövekedéssel térülhetnek meg.

A növényvédelemben június első dekádjának váltakozóan meleg, csapadékos időjárása peronoszpórafertőzési nyomásban jelentkezett. Június közepétől a csapadékot egyre inkább párás, meleg hőségnapok váltották fel, ami erősen kedvez a lisztharmat felszaporodásának. Kritikus időszak ez a virágzás végén, mert a lombon megjelenő lisztharmat konídiumok hamar rákerülnek a bogyókra, azokon a héj parásodását, a bogyók sérves kirepedését és azok rothadását idézve elő. Ilyen összefüggésben a gombaölő szeres védekezés gerincét a fürtök épségét megőrző lisztharmat elleni lombvédelem adja, mindaddig, amíg újabb hosszantartó csapadékos időszak nem köszönt be. Amenynyiben a lisztharmat tünetei a lombozaton megjelennek, kontakt készítménynyel, azonnali jelleggel avatkozzunk be!

Május végén megkezdődött a tarka szőlőmoly tömeges rajzása. A tapasztalat szerint a hűvös, csapadékos időjárás nem akadályozta meg a szőlőmolyt a tojásrakásban. A júniusi melegben a lárvák intenzíven, csaknem észrevétlenül fejlődnek. Az egyedfejlődésüknek kedvező körülményeknek köszönhetően a második nemzedék könnyen meglepetést okozhat. A védekezés hatékony időzítését szexferomon csapdázással állapíthatjuk meg.

Mind a júniusi felmelegedésnek, mind a lombtrágyázásnak köszönhetően számottevően csökkentek a szőlő Mg-hiányára utaló tünetek. A lombtrágyázást továbbra is folytatni kell, a tünetek megszűnéséig. Júliusi hoszszantartó szárazság esetén szükség lehet a nitrogén lombtrágyaként való kijuttatására.

A júniusban beköszöntött első néhány hőségnap és a mellé párosult szeles időjárás következményeként a talaj hamar kiszáradt. Sekély talajműveléssel és a gyomok mechanikai és vegyszeres irtásával késleltetni kell a talaj kiszáradásának további ütemét. A talaj megőrzött víz- és tápanyagkészlete nagyban hozzájárul a tőke kondíciójának megőrzéséhez, a zöldmunkák hatásának kedvező alakulásához.

Partali Zoltán