MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Mezőgazdasági támogatások III.

Sorozatunk előző részeinek bevezetőiben már jeleztük, hogy az agrárium egyébként sem könnyű évkezdetét az idén némi bonyodalom, a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium „lépcsőzetes fejcseréje” tetézte. Még májusban sem mondhatjuk, hogy a kényes műtétből adódó kábulat teljesen eloszlott volna...

2001-05
[ tartalomjegyzék ]

 

Ugyan van már kinevezett miniszter, de – mint a Népszava május 3-i számának egyik cikkírója megjegyzi – a kinevezése után egy hónappal még a „rendcsinálásra" kénytelen összpontosítani. Mindez elsősorban a tárca egyes, zűrös ügyekbe keveredett cégeinek vezetőire vonatkozik, de – az idézett szóvivő szavaival élve – a minisztériumi átszervezés eredményeként személycserékre is sor kerül. Így az agrártámogatási rendelet dr. Vonza András által beígért módosításai egyelőre váratnak magukra. Azért a változtatás nélkül is akadnak még közérdeklődésre számot tartó, tallózásra érdemes részei e vaskos rendeletcsomagnak. Íme:

Állattenyésztési támogatások

Bár az állattartókat az időjárás viszontagságai közvetlenül kevésbé sújthatják, közvetve azonban a magas terményárak itt is ronthatják a gazdálkodás jövedelmezőségét.

További kockázati elemből is akad bőven, gondoljunk csak az időnként fellépő állategészségügyi problémákra és a rendkívül ingadozó értékesítési lehetőségekre. Így egyértelműen jelentős szerepe van annak, hogy a jövedelmezőség – illetve a veszteség elkerülése – érdekében a jogosultak minél szélesebb körben, s minden lehetőséget megragadva vegyék igénybe a támogatások mentőövét.

A nőivarú állatokra vonatkozó támogatások általános feltétele többek között, hogy az igénylő megfelelő tartási feltételeket biztosítson, gondoskodjon a szakszerű apaállat-használatról, állományának jelöléséről és nyilvántartásáról se feledkezzen meg, valamint tegyen eleget a meghatározott tartási kötelezettségnek. A vemhesüsző támogatás igénybevételére külön kitétel, hogy vemhesítés húshasznú bika szaporítóanyagával történjen. A minőségi cserét ösztönző tenyészkoca-süldő beállítás csak akkor preferált, ha az állat hiteles törzskönyvi ellenőrzésbe vont tenyészetből származik, illetve több állategészségügyi követelménynek is eleget tesz.

Hitelt érdemlően

A gazdálkodás körforgásában igen gyakorta megesik, hogy az árutermeléshez és beruházáshoz szükséges kiadásokra való összegnél még akkor is kevesebb lapul a „ládafiában" vagy a saját bankszámlán, ha netán az elnyerhető vissza nem térítendő támogatásokat sem feledjük ki a számításból. Hitelt fölvenni nem öröm, de ha már meg kell tenni, lehetőleg alacsony legyen a kamat, mert a mezőgazdasági termelés jövedelmezősége ritkán bírja el az extra kiadásokat. Az agrárfinanszírozás támogatása az adóhatóságtól igényelhető kamatvisszatérítésben és egyes hitelformák esetén állami kezességvállalásban nyilvánul meg. Azt azért előre kell bocsátanunk, hogy a „hitelt érdemlő" segítség csak pénzügyi, banki szektorra vonatkozó szigorú feltételek teljesítése esetén válhat valósággá.

Éven innen – éven túl

A mezőgazdasági termelésre felvett, legfeljebb egyéves lejáratú forinthitel után igénybe vehető támogatás a jegybanki alapkamattal számított kamat 40 százaléka. Elemi csapással sújtottnak minősülő igénylő az ezzel összefüggő költségeire további 25%-os kamatmérséklést kaphat, amennyiben kérelmét az előírt határidőn belül benyújtja. Szintén 40%-kal mérsékelhető a kamatköltség a közraktárba letett búzára, valamint kukoricára és szójára kapott közraktári jegy fedezetére nyújtott hitel esetén. Külön pályázatban leírtak szerint az állattartók szemestakarmány szükségletük megvásárlására ugyancsak 40%-os kamatkedvezményt élveznek. Emellett a nyilvántartásba vett termelőt búza, kukorica, rozs és árpa termelési költségeire felvett rövidlejáratú hitele tőkeösszegének70 %-a (hektáronként maximum 20 ezer Ft) erejéig állami kezességvállalásra is jogosult.

A mezőgazdasági tevékenység tartós forgóeszköz szükségletének fedezetére kapott hitelek (maximum 150 millió Ft) után legalább három-, de legfeljebb hat éves időtartamra igényelhető támogatás, melynek mértéke a jegybanki alapkamattal számított kamat 50%-a.

Fiatal vállalkozóknak

Családi gazdaságok kialakítását és fejlesztését segíti elő a 40 év alatti, fiatal agrárvállalkozók támogatása. Itt a részletes előírásoknak (végzettség, gyakorlat, vállalkozási igazolvány, sajáterő, stb.) megfelelő pályázó a preferált körbe tartozó fejlesztési költségeinek 30%-ára (legfeljebb 15 millió Ft) kaphat vissza nem térítendő támogatást. Maximum 25 millió forintos hitelfelvétel erejéig a jegybanki alapkamat 40%-ának megfelelő kamattámogatás is kérhető.

Kockázatcsökkentés

Az 1 millió forint alatti árbevételű gazdálkodók ingyenes, szervezett csoportos foglalkozások keretében szaktanácsadást vehetnek igénybe. Az 1–5 millió forint közötti árbevétellel rendelkezők a névjegyzékben szereplő szaktanácsadók szolgáltatásaiért kifizetett díj 75%-át (maximum 75 ezer forint) kaphatják meg támogatásként. Efölötti nagyságrendekben a visszatérítési százalék sávosan csökken, s legfeljebb 125 ezer forint lehet.

A növény-, szőlő- és gyümölcskultúrákra, erdőre, haszonállatokra megkötött mezőgazdasági biztosítások díjának 30%-a visszaigényelhető az adóhatóságtól. Az igénylőlapot a biztosítás megkötését követő harminc napon belül kell leadni a földművelésügyi hivatalban.

Tóth Szeles István