MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

LANCET® a lovagias gyomirtó a kukoricában

A Lancettel megnyerhető a kukorica gyomirtása, mert két bevált hatóanyag - 2,4 D és fluroxipir (Starane) - kombinációja, amely a napjainkban előforduló legveszélyesebb gyomok ellen kiváló védelmet nyújt. Gyomirtó spektruma az önálló hormonokénál jóval szélesebb. Olyan hatékonyabb (vizes emulzió) formulációval rendelkezik, ami a hagyományosnak mondható "olajos" készítményeknél jóval kíméletesebb a kukoricára. A gyomirtó hatást erősíti a két hatóanyag szinergizmusa is. A LancetR mindazoknak ajánlott, akik a kukoricában a kétszikű gyomok problémáját gyorsan, hatékonyan és olcsón kívánják megoldani.

2001-05
[ tartalomjegyzék ]

 

Az elmúlt évek szeszélyes csapadékviszonyai alapvetően megváltoztatták a kukorica gyomirtási gyakorlatát. A korábban szinte általánosnak mondható kelés előtti alapkezelések aránya visszaszorult, és egyre többen alkalmazzák a posztemergens kezeléseket. Ennek oka a tavalyi évben is jelentkező „hirtelen nyár", ami a szántóföldi munkák összetorlódásához vezetett, illetve a csapadékhiány, ami a kelés előtti kezelések hatékonyságát döntő módon befolyásolta. Idén is hasonló helyzet állhat elő. A hatékony gyomirtásnak tehát ebben az esetben nincs más alternatívája, csak a posztemergens kezelés.

A kelés utáni gyomirtásnál a következő kétszikű gyomok ellen védekeznek a legnagyobb területen: disznóparéjfélék (26%), mezei acat (25%), libatopfélék (14%), csattanó maszlag (13%), szerbtövis (12%), folyondár szulák (8%), parlagfű (7%) és napraforgó árvakelés (6%). Évről évre egyre több gondot okoznak más, elsősorban évelő gyomok, mint pl. a vidra keserűfű, a szeder és a mezei zsurló. Milyen szerep jut ezek ellen a Lancetnek? A Lancet® az itt felsorolt összes gyom ellen kiváló hatékonyságú, felhasználása különösen ajánlott a fentieken kívül a vadkenderrel és a szulákpohánkával erősen fertőzött területeken is. (A Lancet® egyedülálló hatékonyságú a szulák-félék ellen!)

A Lancet® árukukorica fajtákban használható egészen a 4–5 leveles stádiumig. A kezeléskor a levegő hőmérséklete min. 8°C, max. 25°C legyen! A készítmény hatékonyságát javítja, ha párás melegben használjuk, amikor a gyomnövények fejlődése is intenzívebb, és a hatóanyagot is jobban felveszik. A Lancet® mindkét hatóanyaga felszívódó és a gyomok növekedési pontjaihoz eljutva fejti ki a hatását (ez pl. a mezei acat ellen nagyon lényeges). A hatás gyorsan, a kezelést követő napokban már jelentkezik.

A Lancet® dózisát az adott terület gyomosodásának ismeretében kell megválasztani. Mivel a szántóföldi területek gyommagvakkal bőségesen „ellátottak", az évelő gyomok fertőzése (mezei acat, folyondár szulák) pedig évről évre erősebb, a Lancetet mindenképpen az 1,25 l/ha dózissal javasoljuk kijuttatni. A csattanó maszlaggal, szerbtövissel, varjúmákkal, vadkenderrel, vagy szélfűvel fertőzött a területen is a magasabb dózis használata javasolt! Egyszikűekkel fertőzött területen a szer egyszikűirtó szulfonil-urea illetve csökkentett dózisú atrazin készítményekkel kombinálható.

A Lancet® 2–4 D tartalma miatt csemegekukoricában és a vetőmagtermesztésben fitotoxikus lehet, és az árukukorica Clarica és DK 572 hibridek is érzékenyek, különösen ha fenológiájuk az 5 leveles állapotot meghaladja.

Ha a Lancet® felhasználásával és a kukorica gyomirtásával kapcsolatban bármilyen kérdése lenne, kérjük forduljon bizalommal a Dow AgroSciences munkatársaihoz!

Egész évben örömmel állunk az Ön rendelkezésére!

(x)
Szabó István
Dow AgroSciences