MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

A szőlő virágzáskori betegségei

A szőlő növényvédelmében a legkritikusabb időszak a virágzás, ilyenkor a legérzékenyebb a betegségekre. Ekkor okozhat komoly károkat a szőlőperonoszpóra, a szőlőlisztharmat és a szürkepenészes rothadás.

2001-05
[ tartalomjegyzék ]

 

A védekezést felszívódó szerekkel, 2–4 alkalommal, blokkszerűen kell végrehajtani.

A szőlőperonoszpóra európai megtelepedése (1878) óta rendszeresen károsít a szőlőültetvényeinken. A betegség elleni rendszeres védelem nélkül nem lehet biztonságosan szőlőt termeszteni. Tünetei: a fiatal leveleken kör alakú, sárgászöld „olajfolt" látható, a levél fonákján, a foltokon fehér színű kivirágzás (a gomba szaporító képletei) jelennek meg. A foltokban a levélszövet megbarnul, elszárad, a levelek jellegzetes, mozaikos kinézetűvé válnak. A beteg levelek súlyos károsodás esetén lehullanak. A fürt a virágzat megjelenésétől kezdve a borsó nagyságú bogyók kifejlődéséig fertőződik. A fiatal bogyók sárgászöld színűvé válnak, dús penészgyep képződik rajtuk, majd elszáradnak. A bogyók töppednek, szürkülnek, barnulnak, majd elszáradnak. A kórokozó nyugvóspóra alakjában telel a fertőzött szövetekben. A növényi részeket a légzőnyílásokon keresztül fertőzi meg. A szőlőperonoszpóra várható megjelenését előre jelezhetjük a hőmérséklet és a csapadék mérési adatainak segítségével. Járványveszély akkor alakul ki, ha esős május–júniust hűvös, borult, gyakori esőzésekkel teli nyár követi. A szőlőperonoszpóra elleni védelem kémai védekezésen alapszik. Virágzáskor hosszú hatástartamú – kontakt szerrel gyárilag kombinált – felszívódó szerrel védekezzünk!

A felszívódó hatóanyagú szerek a növénybe felszívódva fejtik ki hatásukat. Ezek a belső védelmet biztosító szerek kiegészítik a kontakt fungicidek hatását, mert nem csak kívülről, hanem belülről is védenek, így nemcsak megelőző, hanem gyógyító (kuratív) hatásuk is van.

A növényvédő szerrel szembeni rezisztencia kialakulásának megakadályozására kontakt hatóanyaggal kombináltan kerülnek forgalmazásra.

A szőlőlisztharmat a korábbi időszakos helyi előfordulása után az utóbbi évtizedben a szőlőn rendszeresen, minden évben jelentkező, nehezen leküzdhető betegsége lett. A kórokozó áttelelése két módon történhet, micéliummal a fertőzött rügyekben, illetve a fertőzött növények felületén képződött kleisztotéciumokkal. Az utóbbi áttelelési forma egyre jelentősebbé kezd válni.

A fertőzés nyomán a tünetek többnyire csak a virágzás után válnak szembetűnővé. A kórokozó a szőlő minden zöld részét fertőzheti. A beteg növény felületén fehér, lisztes bevonatot alkot. Legsúlyosabb kárt a fürtök fertőzésével okoz. A virágzás előtt és alatt fehéres bevonat nyomán a virágzat gyors pusztulását okozhatja. A fejlődő bogyókon lisztes bevonat jelenik meg, a bogyó felreped, a mag kilóg; ez az ún. sérves bogyó állapot. Az éredő bogyók kékesszürkére színeződnek. A gomba fejlődésének a meleg, párás körülmény kedvez. Járványos elterjedését hosszantartó meleg, mérsékelten párás, szárazabb időjárás segíti. A járvány kialakulásának kedvező előfeltétele az enyhe tél. A lisztharmat elleni védelem alapja a megelőzés. A virágzás alatt hosszú hatású felszívódó készítménnyel, 2–4 alkalommal, blokkszerűen védekezzünk.

A szőlő szürkerothadás kórokozója a szőlő minden zöld növényi részét fertőzi. Hazai körülmények között korai fertőzésére a virágzás időszakában számítani kell. A fürtvirágzat fertőződése elbarnulással, részleges vagy teljes elhalással jelentkezik, amely súlyos termésveszteséget okoz. A zöld bogyók barnulnak, rothadnak. A gomba elsősorban a sérüléseken keresztül hatol be, ezért minden olyan tényező, amely sérülést okoz (erős szél, jégverés, felrepedt bogyó, szőlőmoly kártétel), kedvez a szürkerothadásnak.

A megbetegedésnek csapadékos tavasz, mérsékelt meleg, tartósan csapadékos időjárás kedvez. A védekezés időpontjai a virágzás előtt és a virágzás után.

A három kórokozó ellen egy menetben kell védekezni a megfelelő készítmények felhasználásával. A peronoszpóra elleni felszívódó szerek egy része hatásos a szürkepenészes rothadás ellen is. Ilyen pl. az Axanit F 50 WP, Curzate F, Mical 75 WP, Ridomil Combi, Ridomil Gold Combi 45 WP, Melody F43,5 WP. Létezik egy új hatóanyagcsoport – az ún strobulinok – amelyek készítményei (Discus DF, Quadris) mindhárom kórokozó ellen hatásosak.

A széles növényvédő szer választék segítségével a virágzás időszakában sikeresen megvédhetjük szőlőültetvényeinket.

Szabó Tibor