MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Agrometeorológiai előrejelzés 2001. május 20 – június 19.

2001-05
[ tartalomjegyzék ]

 

Áprilisban is folytatódott a már korábban megszokott enyhe időjárás. A hónap első és harmadik dekádjában kimondottan enyhe volt az idő, így a növények fejlődési előnye tovább fokozódott. A 10–15 nappal korábban virágzó gyümölcseinket azonban április középső napjain rendkívül erős lehűlés érte. Április 15-re virradóan a minimumok az egész országban legalább –3 C°-ot mutattak, de az ország nyugati és északi tájain nem egy helyen –6 C°-os fagyok is előfordultak. Ezeket a fagyokat a legtöbb gyümölcsünk már nem bírta ki. A virágzásban lévő őszibarack virágai rendkívül súlyosan károsodtak, de a már az elvirágzott kajszi termése és hajtásai is erőteljes károkat szenvedtek. A fagyok nem kímélték a bimbós állapotban lévő gyümölcseinket sem, így az idén nagyon mérsékelt termésre számíthatunk szinte minden gyümölcsből.

Hidegtűrő növényeink viszont igen jól érezték magukat. Az átlagosnál melegebb időben és a bőséges csapadéknak köszönhetően szépen fejlődtek a gabonák. A talaj mélyebb rétegeiből még alig kellett vizet felvenniük, tehát még kevés csapadék esetén is zavartalanul fejlődhetnek. Ugyanez mondható el a rétekről és legelőkről is: az átlagosnál több lesz az első kaszálásnál a széna, és a kihajtott jószág is talál elegendő élelmet a területen.

A talaj nedvességéből április közepéig szinte alig hiányzott, csupán az április végi – május eleji száraz, meleg napokon csökkent a 0–50 cm-es talajréteg nedvességkészlete 70% alá.

A talaj hőmérséklete a vetési szintben már április utolsó dekádjában elérte a 10-12 °C-ot. Ez a hőmérséklet elegendő a hőigényesebb kulturák vetéséhez, sőt akár az előnevelt palánták kiültetéséhez is.

A nagy melegben a talaj felső 10–15 cm-es rétege erősen kiszáradt, de jókor jöttek a május eleji esők, és így növényeink zökkenőmentes fejlődése továbbra is biztosított.

Voltak áprilisban szeles napok, de a légmozgás inkább gyenge volt, így el lehetett végezni az időszerű növényvédelmi munkákat. A növényi betegségek kialakulásának és terjedésének nagyon kedvezett egyrészt az enyhe téli időjárás, másrészt az áprilisi esők és a nedvességgel teli levegő.

A tél és a tavasz eddig lezajlott időjárása – az áprilisi fagyokat leszámítva – kedvezett vegetációink fejlődésének. Mind a gabonák, mind az áprilisban, májusban elvetésre kerülő növényeink kedvező időjárási alapot kapnak kezdeti fejlődésükhöz. A jó terméshez már csak gondos kezelésre (és természetesen az időjárás jótékony közreműködésére) lesz szükség.

Már tudjuk, hogy miként alakul az időjárás az előttünk álló hónapban és előrejelzéseink szerint ez továbbra is kedvez legfontosabb gazdasági növényeink fejlődésének.

Május harmadik dekádja az évszaknak megfelelő időjárással kezdődik. A napi csúcsértékek 23–27 °C közé várhatók, de 25-e tájékán kisebb hőmérsékleti visszaesés következik be, úgy 20–22 °C-os maximumokkal. Éjszaka sem süllyed 10 fok alá a hőmérő higanyszála.

Június első dekádjában a hőmérséklet folyamatos emelkedésére számíthatunk, a maximumok a második harmad közepére elérhetik a 27–30 °C-ot. Ezt követően ismét mérséklődik a felmelegedés, de 20-a tájékán is 23–25 °C körül lesznek a maximumok. A minimumok is egyre jobban igazodnak a nyári meleghez, ugyanis 15 °C alá is csak elvétve süllyed a hőmérséklet.

Május utolsó dekádjában bőségesen lesz csapadék, ez további lökést ad az addig is szépen fejlődő növényeinknek. Újabb csapadék érkezésére számíthatunk júniusban, a Medárdot megelőző napokban. A záporok, zivatarok során ebben az időben akár 25–30 mm csapadék is hullhat. Június második harmada szép napsütéses idővel kezdődik és csak a dekád végén lehetnek újabb esők.

A sok csapadék miatt gyakran lesz vízfilm a leveleken, emellett a levegő nedvességtartalma is magasabb lesz a szokásosnál. Erőteljes lesz a növényi gombakártevők terjedése. A várható jó termést tehát csak gyakori növényvédelemmel biztosíthatjuk.

Az átlagosnál némileg kevesebb napsütésre van kilátás. Mindezek ellenére június közepéig időjárásunk szinte optimálisan járul hozzá növényeink fejlődéséhez és ezzel a termés alakulásához.

dr. Stollár András
agrometeorológus