MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

A szőlőmolyok és az ellenük való védekezés

A szőlő rovarkártevői közül nagy jelentőségűek a szőlőmolyok, melyek rendszeresen károsítanak az ültetvényekben. Gazdasági jelentőségük évenként, területenként, nemzedékenként jelentősen eltérő. Három faj károsíthat: a tarka szőlőmoly, a nyerges szőlőmoly és a szőlőilonca. Ez utóbbi kevésbé jelentős, csak a hajtást károsítja.

2001-06
[ tartalomjegyzék ]

 

A tarka szőlőmoly sok tápnövényű faj, de a kártétele szőlőn a legjelentősebb. Évenként három nemzedékük van, báb alakban telelnek a szőlőtőkén. Április végén rajzanak, petéiket a fiatal fürtökre, bimbókra helyezik. A kikelő hernyók a fürtkezdeményeket, virágokat, bogyókezdeményeket rágják, miközben szövedéket hoznak létre. A szövedékkel összeszövik a károsított részeket, és ennek védelmében élnek. A fertőzött fürtök így könnyen felismerhetők. A második és harmadik nemzedék lárvái a zöld és az érőfélben lévő bogyókat károsítják.

Másodlagos kártételük, hogy a megrágott fürtöket megtámadja a szürkepenész. A tarka szőlőmoly a melegebb, száraz évjáratokat, a déli országrészeket, és a hegyek déli lejtőit kedveli.

A nyerges szőlőmoly egyetlen jelentős tápnövénye a szőlő. Két nemzedéke van. Báb alakban telel a tőkék repedéseiben. Az életmódja, kártétele megegyezik a tarka szőlőmolyéval. A nyerges szőlőmoly a hűvösebb, csapadékosabb időjárási viszonyok közt szaporodik el tömegesen.

A védekezés időpontjának megállapításához a szexferomon csapdás rajzásmegfigyelések nyújtanak segítséget.

A védekezést a tömeges lárvakelés idejére kell időzíteni, ami a tömeges rajzás utáni 7–14. napon várható. A szer kiválasztásának fontos szempontja, hogy a területen van-e egyéb kártevő is. Lehetőleg olyan szert válasszunk, amely a hasznos élőlényeket megkíméli. Kerüljük az egy hatóanyag csoportba tartozó készítmények egy vegetáción belüli többszöri alkalmazását!

A szőlőmolyok ellen engedélyezett rovarölő szerek csoportosítása:

1. A klórozott szénhidrogén hatóanyagú szerek a legrégibbek. Ide tartoznak a Thiodan 35 EC és Thionex 35 EC készítmények. A legtöbb helyen eredményesen védekezhetünk velük. Hatástartamuk hosszú, lassan bomlanak. A melegvérűekre nagyon veszélyes szerek, de a méheket kímélik.

2. Szerves foszforsavészterek közé kontakt, mélyhatású és felszívódó készítmények tartoznak, hatástartamuk 4–14 nap között változik. A felszívódó szereknek atkaölő mellékhatásuk is van. Időzítésük a tömeges lárvakelés időpontjára történjen. Melegvérűekre és a hasznos élő szervezetekre ezek a szerek kifejezetten veszélyesek.

3. Piretroidok: Kontakt és gyomormérgek. A molyok mellett a rágó kártevők ellen is hatékonyak. Hatástartamuk rövid, a hasznos élő szervezeteket is pusztítják. Többszöri alkalmazásuk esetén az atkák nagyon felszaporodnak. Használatuk a tömeges lárvakelés esetén indokolt. Atkaölő mellékhatása van a Danitol 10 EC, a Danirun 11 EC és a Talstar 10 EC készítményeknek.

4. Inszekticid karbamátok: Hatástartamuk rövid. A Rovlinka 50 WP kontakt szer. A Lannate 20 L felszívódó, és a molyok mellett az atkák ellen is hatásos.

A hasznos szervezetekre nagyon veszélyes szerek.

5. Kombinált hatóanyagok: általában egy gyors, azonnali hatású és egy hosszú hatású felszívódó hatóanyag gyári kombinációi. Az Enduro 258 EC és a Chintop engedélyezettek szőlőben.

6. Egyéb idegmérgek: Kontakt és gyomormérgek. A rágó kártevőket pusztítják. Ilyen készítmény a Padan 50 SP, Bancol 50 WP, Bancol 500 SC, Trebon 10 F.

7. Környezetkímélő készítmények a kitinszintézis gátlók. A rovarok fejlődését, a kitin képződését akadályozzák.

A lepke a permetezés hatására terméketlen petéket rak, a lárvák nem tudnak vedleni, és elpusztulnak.

A Cascade 5 EC a molyok mellett az atkákat is kiválóan írtja. Ilyen készítmény még a Nomolt 15 SC, az Alsystin 25 WP, Match 50 EC.

A juvenil hormon hatóanyagú Insegar készítmény a rovarok átalakulását gátolja. Hosszú hatástartamú, csak a lepkefélék ellen hatékony, a hasznos élő szervezeteket megóvja.

8. Biológiai növényvédő szerek: Az itt található készítmények hatóanyaga egy baktériumfaj, amely elpusztítja a fiatal lárvákat. Melegvérűekre és hasznos szervezetekre nem károsak. Ilyen készítmények a Bactucid P, Ecotech Bio, Dipel, Dipel ES. Ezek a készítmények lúgos kémhatású szerekkel nem keverhetők.

A szőlőmolyok elleni védekezés – a rajzás megfigyelése alapján – nagyon fontos! Sok készítmény áll rendelkezésre – ha lehetőségünk van rá, akkor a környezetkímélő szereket válasszuk. Most már a 2. és a 3. nemzedék ellen védekezhetünk, hogy megakadályozzuk a bogyókárosítást.

SzT