MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Napraforgó állományszárítása

A napraforgó betakarításának megkönnyítésére, az érésgyorsítás érdekében a betakarítás előtt kémiai anyagokat használunk az állomány szárítására.

2001-07
[ tartalomjegyzék ]

 

Az állományszárításnak számos előnye ismert:

  • időzíthető a betakarítás,
  • kisebb a szemveszteség,
  • csökken a szárítási költség,
  • száraz, tiszta, jó minőségű termés,
  • a növényi kórokozók által okozott kár csökken,
  • a gyomnövények gyérítése.
  • Az állományszárítás csak légi úton hajtható végre, és ez bizonyos veszélyekkel jár. A légi növényvédelem, a permetszer elsodródás miatt veszélyes, de kellő odafigyeléssel, lelkiismeretes munkavégzéssel a károkozás a minimálisra csökkenthető. Napjainkban a heterogén birtokszerkezet nem kedvez a légi munkáknak, mivel a kisméretű táblák miatt nehéz a légi munkák szervezése, lebonyolítása. A légi úton történt kezelés során törekedni kell a környezet és egyéb kultúrák megóvására, az elsodródás elkerülésére!

    A permetlé elsodródása több tényezőtől függ: a szél erőssége, a permetcseppek nagysága, a permetlé mennyisége, az alkalmazott nyomás, a szórófej típusa, a beállítás szöge, a repülés magassága. Az említett tényezők jó megválasztásával, és cseppnehezítők alkalmazásával az elsodródás minimálisra csökkenthető. Felhasználható cseppnehezítő a Nalcotrol és a BanDrift Plus, amelyek felhasználása kötelező deszikkáláskor 0,1%-os koncentrációban. A készítmények hatására nagy átmérőjű permetlécseppek képződnek.

    Az állományszárításra engedélyezett szereket két nagy csoportra oszthatjuk:

    1) Érésgyorsító, regulátor típusú készítmények.

    Az érésgyorsítás a növény egyébként normális életfolyamatainak felgyorsítását jelenti. A növény belső etilénszintézisén keresztül fejti ki hatását, a természetes sejtöregedést gyorsítva. A napraforgóban a Harvade 25 F nevű készítmény engedélyezett, amelyet 40–50%-os kaszatnedvesség állapotnál kell kijuttatni 70–80 l/ha vízmennyiséggel, finom cseppmérettel, hogy a fedettség minél jobb legyen. A Harvade 25 F regulátor típusából adódóan elhanyagolt, gyomokkal teli táblában nem alkalmazható. Az elhúzódó időben érlelő növények betakarítási veszteségeit lehet csökkenteni. Napraforgóban a különböző érésű tányérokat összeérleli, a pergési veszteség így kisebb.

    2) Gyomirtó szer típusú készítmények

    A gyomirtó szerek a növények életfolyamataiban viszszafordíthatatlan változásokat idéznek elő, amelyek a növény pusztulásához vezetnek, és ennek hatására veszítik el nedvességüket. Alkalmazásuk akkor szükséges, ha a növényállomány gyomos, vagy ha gyors lefolyású gombabetegséggel fertőzött. Gyors hatásúak, a növényeket gyorsan leszárítják. Igen gyors szárító hatású a Reglon és a Reglon Turbo, mérsékeltebb hatáslefolyású a Zopp, Pardner és a Bromotril 40 EC. A kijuttatás időpontja a kaszat 25–30%-os víztartalmánál a legkedvezőbb. Ez az időszak már egybeesik a biológiai érettséggel. Az ennél korábban, nagyobb nedvességtartalomnál való kijuttatás kényszerérést okoz, amely termésveszteséggel jár. Totális készítmények, a magról kelő és évelő gyomnövényekre is pusztító hatásúak.

    Két típusuk ismert:

  • perzselő hatású szerek: ezen készítmények kijuttatása kizárólag durvacseppes permetezési móddal történhet. A cseppméret 500 mikronnál ne legyen kisebb, így csökken az elsodródás veszélye. Elsodródás esetén jól látható, jellegzetes perzselési tüneteket okoznak.
  • elszívódó hatású készítmények: A növényekben jól felszívódnak, hatékonyak az évelő egy és kétszikű gyomnövények ellen is magasabb dózis esetén. Elsodródás esetén a gyümölcs és szőlő ültetvényekben komoly károkat okozhatnak.
  • Itt is nagy cseppméretre törekedjünk, ezért elsodródásgátlókat kell alkalmazni.

    Szabó Tibor