MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Tarlókezelés az évelő gyomnövények ellen

Szántóföldjeinken egyre jobban felszaporodnak az évelő gyomok. A fenyércirok, a mezei acat, az apró szulák és más évelő fajok eredményes irtása a tavaszi gyomirtás során nagyon költséges, és a hatás csak részleges. Ellenük a korán lekerült növények – őszi gabonák, repce, borsó, zab – után a tarló lepermetezésével védekezhetünk.

2001-07
[ tartalomjegyzék ]

 

Az évelők elleni védekezéskor az agrotechnikai eljárásokat kombinálni kell a vegyszeres gyomirtással, figyelembe véve az évelők életmódját. Az évelő növények nyár végén intenzíven növekednek, és a kipermetezett vegyszert gyökereikbe szállítják le. Ezért az ilyenkor történő permetezéssel a mélyebben lévő gyökereket is sikerrel pusztíthatjuk.

A védekezéshez felhasznált készítményt a terület gyomösszetételének megfelelően kell kiválasztani. Ha a tarlón évelő egyszikűek ellen kell védekezni (fenyércirok, tarackbúza, csillagpázsit), akkor a betakarítás után addig kell várni, míg a gyomok kihajtanak. A védekezés optimális időpontja a hajtások 20–30 cm-es nagyságánál van. A kezelést totális hatású, glifozát hatóanyagú szerekkel kell végrehajtani (1. táblázat). Erős fertőzés esetén újrahajtáskor a védekezést célszerű megismételni. A hatóanyagok levelekbe való jutását segíthetjük azzal, ha a permetléhez hatásfokozót adagolunk (Nonit, Citowett, Frigate, Hyspray, vagy az olajtartalmú Agropon, Agrol). Ezek alkalmazásakor a dózist 10–20%-al csökkenthetjük. A szerrel együtt adott nitrogéntartalmú műtrágyák a hatóanyag felvételét, és annak a növényben való szállítását gyorsítják, így növelik a jó hatást.

Az évelő egyszikűek ellen a totális gyomirtók helyett a szelektív hatásmódú szerek is alkalmazhatók, de magasabb árfekvésük, valamint a kétszikűek elleni hatástalanságuk miatt ezeket tarlókezeléshez nem érdemes használni.

Évelő kétszikű gyomnövények (szulák, acat) elleni a glifozát hatóanyagú szerek nem adnak megfelelő hatás, ezért ellenük a gabonákban használatos hormontartalmú szereket érdemes használni. Ez esetben a tarlót sekélyen meg kell tárcsázni, ezzel kihajtásra serkentjük a növényeket. A kizöldült tarlót hormonhatású szerekkel kezeljük (2. táblázat)

Vegyes, évelő egyszikű és kétszikű gyomokkal is fertőzött területen nem javasolt a tarlóhántás. A gyomok újrahajtásakor az előzőleg említett készítményeket kombinálva kell használni.

Ezek a tarlókezelések a magról kelő egy és kétszikűeket is elpusztítják, így csökkentik a következő évi (áttelelő) gyommag mennyiséget.

Az elvégzett tarlókezelés a következő évek gyomirtási munkáit teszik könnyebbé és eredményesebbé, mivel a tarlókezelés több évig kihat a gyomállományra.

Sz. T.