MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Az üvegházi molytetű elleni védekezés

Hajtatásban kedvező körülmények között gyorsan felszaporodhatnak a kártevők emiatt intenzív védekezést kell folytatni ellenük. Az üvegházi molytetű, más néven liszteske a termesztő berendezések egyik legfontosabb veszélyes, az egész világon elterjedt, gyakori kártevője

2001-07
[ tartalomjegyzék ]

 

Elsősorban az üveg és fólia alatti zöldség és dísznövényeket károsítja, de súlyos fertőzéskor a környékben termesztett szabadföldi zöldségeket is megtámadja. Magyarországon enyhébb teleken szabadföldön is áttelelhet.

Az imágó 1,5 mm hosszú, apró, lisztesfehér színű. A lárva áttetsző, lapos testű, pajzstetűre emlékeztető.

Az imágó és a lárva egyaránt károsít. Szivogatásuk hatására a növények levelei halványodnak, sárgulnak, elhalnak, majd az egész növény elpusztul. Táplálkozása során mézharmatot választ ki. Az ezen megtelepedő korompenész rontja a termés minőségét és mennyiségét. A kártevő szivogatása során a növényi vírusokat terjeszti.

Növényházakban egész évben szaporodhat, nemzedékszáma elérheti a 10–12-t. Fejlődése a hőmérséklettől függ, egy nemzedék kifejlődéséhez kedvező körülmények között elég 30 nap, hűvösebb időjárás esetén 50 nap szükséges. Sok tápnövényű faj, különösen kedveli a paradicsomot és az uborkát. Aktív mozgásra csak a kifejlett egyedek (imágók) képesek. A lárvák a levél fonákán kis viaszbölcső védelmében fejlődnek.

A molytetű elleni védekezés nagyon bonyolult, mert sok tényezőt kell figyelembe venni. A szerek többsége csak a kifejlett egyedeket pusztítja, vannak csak lárvaölő hatásúak, és léteznek hosszabb hatású szerek, melyek mindkét alakot képesek elpusztítani. A védekezéseket mindig a kártevő felszaporodásának kezdetén kell megkezdeni. A vegyszeres védekezésen kívül létezik az ún. biológiai védekezés is, melynek során a liszteske természetes ellenségét, fürkészdarazsat vagy ragadozó poloskát juttatunk a létesítménybe. Ebben az esetben, ha mégis be kell avatkozni vegyszeresen más kártevő ellen, igen fontos olyan szer választása, mely a természetes ellenségeket megkíméli.

Ha a virág beporzásra poszméheket telepítenek a hajtatóházakba, akkor a növényvédelem végrehajtásánál fokozott figyelemmel kell lenni rájuk. A molytetű ellen folyamatosan, egész vegetáció alatt kell védekeznünk, tehát a termésszedés alatt is. Emiatt az élelmezés-egészségügyi várakozási idők betartása igen fontos!

A kártevő elleni védekezés során különböző hatóanyagcsoportú szereket használjunk felváltva (szerrotáció) a rezisztencia kialakulásának megakadályozása miatt. A permetezés a levelek fonákára irányuljon, és minél tökéletesebb legyen a fedettség!

szabó