MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

A szőlő szürkerothadása elleni védekezés szüret előtt

A szőlő szürkerothadás kórokozója a szőlő minden zöld növényi részét fertőzi. Egész vegetáció alatt előfordulhat, ezért a védekezés már előző időszakokban is indokolt.

2001-07
[ tartalomjegyzék ]

 

A zsendülő fürtökön kialakuló tünetek a legszembetűnőbbek. Rendszerint a sérült, repedt bogyók sebein keresztül hatol be a gomba, később szürke, nemezes konídiumtartó gyep fejlődik a bogyón. A bogyó, és ezt követően a teljes fürt rohamosan rothad. A fürtben alkoholos, majd ecetes erjedés indul meg, és a fürt teljesen tönkremegy. Az egészséges bogyójú fürtök kocsánya is megbetegedhet, ekkor a kocsány megbarnul, elhal, a bogyók öszszetöppednek. Ha az ültetvényben szélvihar, jégverés, vagy a szőlőmolyok károsításának hatására sérülések keletkeznek, akkor szükséges a védekezés.

Ha a szüret előtti időszakban az időjárás hűvös, csapadékos, akkor a szürkepenész elleni védekezést speciális szerekkel kell elvégezni. Ezen szerek használatával blokkolhatjuk az egész évi termést, illetve a belőle készült bor minőségét veszélyeztető betegséget. Száraz, meleg időben a kezelést esetleg el lehet hagyni. (A közelgő szüret miatt az élelmezés egészségügyi várakozási idő figyelembevételével kell a védekezést időzíteni, és a készítményt megválasztani.)

A készítmények különböző hatóanyag csoportokba tartoznak:

1) A benzimidazol hatóanyagú hagyományos szereket régebben sokat használták. Ilyen készítmény a Fundazol 50 WP, Topsin M 70 WP. A rendszeres használat miatt a hatóanyaggal szemben kialakult a kórokozó ellenállósága.

2) Dikarboximidek (Rovral 25 FW, Rovral 50 WP, Ronilan DF, Sumilex 50 WP): speciális botriticidek, a szürkepenész ellen nagyon jó hatásúak. Széles hatásspektrumú, kontakt és mélyhatású gombaölő szerek. Esőállóságuk jó, és a fertőzés bekövetkezte után is megakadályozza a szürkepenész terjedését.

3) Biológiai hatóanyagot, egy gombát tartalmat a Trichodex WP nevű készítmény. Megelőző jelleggel alkalmazható a fertőzésre fogékony időszakban 10–12 naponként. Biotermesztésre önállóan is alkalmazható, de ekkor használatát össze kell kapcsolni egyéb termesztéstechnikai műveletekkel. Beállt erős fertőzés blokkolására nem alkalmas.

4) Polyoxin hatóanyagú antibiotikum a Polyoxim AL WP. Felszívódó szer, rövid és gyors hatású. Zárópermetezésre javasolt, szüret előtt 1–2 alkalommal 6–7 naponként.

5) Strobilurin származékok a Discus DF és a Quadris. Ezek a készítmények a szürkepenészen kívül a peronoszpóra, lisztharmat ellen is hatékonyak.

6) Új hatóanyagú szerek: Hatásuk nem függ a hőmérséklettől és a csapadéktól, a növényt hosszan és biztonságosan védik. A Teldor 500 SC a növény felületén és a felső sejtrétegekben megkötődő hatóanyaga egybefüggő réteget képez, amely a gomba növénybe hatolását akadályozza meg. Gombaölő hatása mellett a gomba sejtfal feloldó enzimtermelését is gátolja. Felhasználása megelőzésként javasolt a zsendülés és érés kezdetén. A Mythos kontakt és mélyhatású szer, 2–3 napos gyógyító hatással is rendelkezik, ezért kontakt és szisztemikus blokkban is lehet alkalmazni.

Mindegyik készítmény keverhető az ebben az időszakban felhasználandó lisztharmat ellen ható kéntartalmú készítményekkel.

szabó