MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Felhívás növényvédőszerek hamisításának kivizsgálására

Az utóbbi két évben a növényvédelmi hatóság több alkalommal is tudomást szerzett arról, hogy a termelők által megvásárolt növényvédőszerek hatása a felhasználási előírások betartása ellenére nem volt kielégítő.

2001-10
[ tartalomjegyzék ]

 

Vizsgálatok bizonyítják, hogy az esetek egy részében a hatástalanságot hamisított készítmények forgalomba kerülése okozta. Ezért arra kérjük a tisztelt felhasználókat, hogy abban az esetben, ha ez a gyanú egyes általuk alkalmazott növényvédőszerek használata során felmerül, akkor a kérdés kivizsgálása céljából a szer eredeti kiszerelésével, valamint annak felhasználás utáni maradékával, továbbá a szállítólevél és az ÁFÁ-s számla egyidejű bemutatásával forduljanak a területileg illetékes megyei növény- és talajvédelmi szolgálathoz! A vizsgálatok elvégeztetéséhez a bejelentőnek igazolnia kell a szer vásárlására és felhasználására való jogosultságát is. Erre szolgál az I. forgalmi kategóriájú szereknél a szolgáltatóval kötött felhasználói szerződés, illetve a II. forgalmi kategóriájú szereknél a vásárlási engedély és a kijuttatott növényvédőszerekről naprakészen vezetett permetezési napló.

Amennyiben a beszállított minta és a kísérődokumentumok alapján a megyei növény- és talajvédelmi szolgálat szakemberei a hamisítás gyanúját előzetesen megerősítik, a szolgálat növényvédelmi felügyelői a területileg illetékes fogyasztóvédelmi felügyelőség bevonásával hatósági mintát vesznek, és azt a mintavételi jegyzőkönyvvel együtt vizsgálat céljából minőségellenőrző laboratóriumukba szállítják. Ilyen esetekben a vizsgálatok lefolytatása ingyenes, annak eredményről a panaszos hivatalos értesítést kap, amely dokumentumként szolgál a további eljáráshoz.

Növényvédőszerekkel kapcsolatos hamisítási problémák a kis- és nagykereskedelmi forgalmazó egységeknél is jelentkezhetnek, ezért számukra is fontos, hogy a problémás, vagy gyanús esetekben a vizsgálat a fentiek szerint meginduljon. A panaszosnak, illetve a vizsgáló hatóságnak a vonatkozó törvények és miniszteri rendeletek alapján a következő előírásokat kell figyelembe vennie:

– A hamis vagy gyanítottan hamis növényvédőszer-készítményből hatósági mintavétel után a tételt a vizsgálat eredményéig zárolni kell.

– A 2000. évi XXXV. törvény 28. § (5) bekezdése alapján a jogellenesen forgalmazott növényvédőszert a legveszélyesebb osztályú veszélyes hulladékként kell kezelni.

– A vizsgáló növényvédelmi szakhatóság a hamisnak bizonyult minták esetében tájékoztatja a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium növényvédelmi és agrár-környezetgazdálkodási főosztályát, a területileg illetékes növény- és talajvédelmi szolgálatot, a Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálatot, a területileg illetékes környezetvédelmi felügyelőséget, a fogyasztóvédelmi felügyelőséget, valamint a bűnügyeket kivizsgáló rendőrhatóságot, tekintettel az 5/2001. (I. 16.) FVM rendelet 20. §-ára.

A felhasználó a növényvédőszerek hamisításából származó kárának megtérítését közvetlenül a gyártótól vagy forgalmazótól követelheti a Polgári Törvénykönyv vonatkozó rendelkezései alapján.

NTSZ