MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

„Filozófiánk alapja: ISV-szolgáltatás európai normák szerint”

Az ISV Hústermelést Szervező Részvénytársaságot úgy szoktuk jellemezni, hogy országunkban egyedüliként komplett szolgáltatást nyújtva tevékenykedik a magyar sertéságazatban. Melyek e komplett szolgáltatás főbb elemei, először ezt tudakoltuk Horváth Ernőtől, az ISV vezérigazgatójától.

2001-10
[ tartalomjegyzék ]

 

– Szolgáltatásunk valóban kiterjed a sertéságazat egészére, a tartástechnológiára, a takarmányozásra, az állatállományra – kezdte válaszát a vezérigazgató. – Mindez pedig szaktanácsadási rendszerünkkel és egyéb tevékenységekkel kiegészülve válik teljessé. Érdemes ezekről külön-külön is beszélni, ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy mindezek együttvéve és egymást kiegészítve képezik az ISV-nek azt a teljes rendszerét, amelynek legfontosabb alapelve a partnercentrikusság. Cégünk több évtizedes munka eredményeként válhatott a sertéságazat vezető integrátorává.

– Az országosan ismert és elismert fajtájuk, az ISV Pannonhibrid is mintegy 25 éves tenyésztői munka eredménye.

– Az ISV-tartástechnológia és -takarmányozás bevezetése önmagában természetesen nem elegendő a sertéstartás eredményeinek javításához. E cél eléréséhez egy kiváló sertésfajtára is szükség van, amelyet szintén az ISV biztosít partnereinek. Több évtizedes tenyésztői munkák eredménye az, hogy rendelkezünk olyan hibriddel, amely a Magyarországon megtalálható összes magyar és külföldi hibriddel, valamint keresztezési konstrukcióval is egyaránt felveszi a versenyt, sőt, bátran mondhatjuk, hogy eredményeivel immár évek óta meg is előzi versenytársait.

Törzstenyészeteinkben – 36 helyen – több mint 10 ezer törzs- és ellenőrzött tenyészkoca biztosítja a – mintegy 80 ezer – ISV-árutermelő telep tenyészkocasüldő-utánpótlását. Tenyészanyagainkban jól ötvöződik a nagy genetikai érték és a tetszetős megjelenés. Az anyai F1 kocasüldők szaporasága, malacnevelő képessége, növekedési erélye, életteljesítménye, kombinációs készsége egyaránt kiváló. Ideális keresztezési partnere végtermék-előállító vonalainknak, amelyek után egyöntetű I. osztályú végtermék értékesíthető.

Tenyészkansüldő- és tenyészkocasüldő-forgalmunk éves szinten a magyarországi összes forgalom 25-30%-a. Az ISV tenyésztési igazgatóságának magasan képzett szakgárdája pedig természetesen továbbra is a hibridprogram kiváló eredményeinek megtartásán dolgozik.

– Az elmúlt években a tartástechnológia területén óriási verseny alakult ki a hazai és a külföldi cégek között. Milyen utat választott az ISV ahhoz, hogy a versenyben az élen maradjon?

– Az ISV több mint 10 évig a Pig-Techn Kft. tartástechnológiát használta és forgalmazta. Ez az együttműködés annyiban ma is változatlan, hogy a meglévő telepeken a tartástechnológiai berendezések cseréjét továbbra is a Pig-Techn Kft. csereszabatos eszközeivel és termékeivel végezzük.

Ahhoz azonban, hogy a versenyben élen maradjunk, tovább kellett lépnünk. Ezért kötöttünk Magyarországra vonatkozó exkluzív szerződést két német céggel, a WEDA-val és a PRIX-szel. A megállapodás értelmében ezentúl az új telepeken az ISV egész Magyarország területén kizárólag csak az ISV-WEDA és az ISV-PRIX tartástechnológiai, takarmányozási berendezéseit fogja telepíteni és forgalmazni. Az ISV tehát egy tartástechnológiai váltás mellett is döntött, amikor is a két céggel szerződést kötött.

A WEDA és a PRIX tartástechnológiája környezetkímélő, a berendezések és eszközök energiatakarékosak, a sertések igényeit maximálisan kielégítik. A technológia hosszú élettartamú, a hazai feltételek mellett alkalmazható, könnyen beépíthető és működtethető, valamint a fajlagos költségek alapján is versenyképes. Mindkét cég berendezései megfelelnek az európai uniós előírásoknak, és megfelelő alkalmazhatóságuk Németországon kívül több országban is bebizonyosodott. A WEDA már több mint 65 éve foglalkozik sertéstartás-technológiával. Csak Németországban 400 ezer tenyészállat-férőhely esetében valósították meg a teljes etetési és tartástechnológia beépítését. A WEDA a tevékenységét évek óta az ISO 9001-es tanúsítvány szerint végzi.

A cég több mint 20 világszabadalommal rendelkezik a folyékonytakarmányozás területén, berendezéseik többségének élettartama a 15 évet is meghaladja. Ezek bevezetésével szintén e terület egyik meghatározó piaci szereplőjévé vált.

Az ISV-WEDA folyékonytakarmány-kiosztó- és keverőtechnológia számítógép-vezérlésű. E berendezés szinte minden olyan technológiát egyesít, amit a folyékony sertéstakarmányozás terén korábban kifejlesztettek, de külön is kiemelkedő a kiosztóberendezés azon tulajdonsága, hogy a csővezetékben áramló folyékony takarmányt és a technológiai vizet is képes szétválasztani és elkülöníteni. A technológia másik fontos előnye az, hogy nem csak a hizlalókban, hanem a malacnevelőkben is kitűnően alkalmazható.

Az ISV-WEDA rendszer újabb kiemelkedő fejlesztése a folyékonytakarmány-etetésénél alkalmazott optimalizált takarmányadagoló görbe. Az ISV-WEDA optimalizált rendszer alkalmazása esetén a kiosztásra kerülő takarmány elő-, közép- és véghizlaló alapkeverékekből készül, a programozott komponensek részaránya szerint. Így a takarmányozási költségek 5%-kal csökkenthetők.

A folyékonytakarmány-keverő és -kiosztó technológia mellett az ISV-WEDA száraztakarmányok etetésére alkalmas eszközökkel is a partnerek rendelkezésére áll.

A tartástechnológiai eszközök között többféle kutricarendszer is megtalálható. Nem csak a taposórács, hanem a berendezések jelentős része, így az oldalfalak is műanyagból készülnek.

A PRIX cég több mint 15 országban ért el kiemelkedő eredményeket az általa kidolgozott és szabadalmaztatott istálló-szellőzőrendszerekkel, elsősorban sertés-, de baromfi- és szarvasmarhatelepeken is. Nyilvánvaló, hogy a tartási és etetési technológiák a sertéstartásban is csak akkor sikeresek, ha kiváló szellőztető technológiával párosulnak. Ezt garantálja az ISV-PRIX szellőztető technológia, amely az egyenletes légelosztás mellett az istálló egész területén huzatmentes tökéletes légcserét biztosít, az energiatakarékosság és a környezetvédelmi előírások szem előtt tartásával.

– Hol alkalmazzák a gyakorlatban az itt ismertetett technológiákat?

– Az ISV-nek több referenciaüzeme működik itthon, ezek közül a folyékonyetetési technológiát elsőként a Baromfi-Coop Kft. sertéstelepén vezettük be, míg a szárazdarás ISV-WEDA-etetési technológiát elsőként a dombegyházi Petőfi Mg. Szövetkezet sertéstelepén alkalmaztuk, mindkét helyen kiváló eredménnyel.

– A takarmánypiacon erőteljes konkurenciaharc folyik. A magyar és a külföldi versenytársak közé beékelődve hogyan tudják takarmányozási ágazatukat sikeresen működtetni?

– Takarmányozási ágazatunk itthon 25 éve van az élen. Ezt bizonyítja az a tény, hogy évek óta egymillió tonna feletti tápmennyiség tartalmaz ISV-takarmányadalékot, ez országos összevetésben a piaci részesedés 20%-át jelenti. Kiemelkedő eredményeket értünk el a sertés- mellett a pulykatakarmányozás területén is, a legtöbb felhasznált takarmányadalékot mindkét állatfaj esetében az ISV gyártja és értékesíti.

Sikerünk biztosítéka és alapfeltétele az, hogy az ISV olyan integrátor, amely takarmánygyárral, premixgyárral is rendelkezik, és amelynek magas színvonalú tevékenységét 1995 óta ISO 9001 tanúsítvány is elismeri. Az ISV tartástechnológiai, takarmányozási módszerével és Pannonhibrid fajtájával a hazai és a nemzetközi megmérettetésben is egyaránt kiemelkedő eredményekre képes.

– A szaktanácsadás szintén közismerten az ISV Rt. erőssége.

– Az ISV-partnerek teljes körű kiszolgálása csak egy minden kérdéskörre kiterjedő szaktanácsadással együtt képzelhető el és valósítható meg. E feladatot az ISV magas színvonalú szakmai tudással és megfelelő hozzáállással rendelkező agrármenedzserei (agrármérnökök, állatorvosok, gépészmérnökök stb.) látják el.

A szaktanácsadást kiemelt tevékenységként kezeljük, hiszen közel 600 gazdasággal állunk szerződéses kapcsolatban. A magas szintű szaktanácsadáshoz megfelelő infrastruktúrával is rendelkezünk, országszerte 10 irodánk áll a partnerek és az ISV-szakemberek rendelkezésére. Új szolgáltatásunk az ISV sertés-egészségügyi program, amelynek célja az egészséges sertések nevelése, tartása, hizlalása, a tenyésztés nyomon követése, egészen a vágóhídig, illetve a fogyasztóig.

Az ISV a fentieken túlmenően további szolgáltatásokkal is segíti partnereit. Így tervajánlatot állít össze a partner fejlesztési elképzelései alapján, elkészítjük az FVM-hez benyújtani kívánt pályázatot, kidolgozzuk a beruházás terveit, a kivitelezés során vezetőszerelőt biztosítunk, a beüzemelés után a működő telepeken szervizszolgáltatást végzünk.

– Milyen sikereket ért el az ISV az exportban, és milyen külföldi kapcsolataik vannak?

– Takarmánykészítményeinket rendszeresen exportáljuk Ukrajnába, Romániába, Szlovénia és Oroszország pedig tenyészsertéseket vásárol tőlünk. Annak érdekében, hogy az ISV külföldön is biztosítani tudja a Magyarországon elért eredményeket, Romániában létrehoztuk az ISV Románia nevű céget.

– Végezetül fel kell tennünk a szinte kötelező kérdést. Mit vár ön, mint az ISV vezérigazgatója, az európai uniós csatlakozástól?

– Az ISV a magyar állattenyésztésben elfoglalt helye alapján jogosan bízhat a jövőben. Felkészülten várjuk az uniós csatlakozást, hiszen – a tartástechnológiától a takarmánygyártásig – évek óta ISO 9001 tanúsítvány szerint dolgozunk. Erre alapozzuk partnerkapcsolatainkat is. Filozófiánk alapja: ISV-szolgáltatás európai normák szerint.

Zsolnay