MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Az őszi búza aratása után, vetése előtt…

Az idei kalászos gabonák aratása a „nagy termések” szempontjából nem tette próbára a termelőket. Országosan közel két héttel korábban fejeződött be a kalászosok betakarítása, ami nem az aratás technikai feltételei robbanásszerű javulásának, hanem a szokatlanul hosszan tartó csapadékmentes és meleg időjárásnak volt a következménye.

2002-09
[ tartalomjegyzék ]

 

Pontos országos eredmények még nem állnak rendelkezésre, de az már tény, hogy a termésátlagok (búza, árpa, tritikálé, durum, zab) jelentősen alatta maradnak az elmúlt évinek. Az átlagok vonatkozásában országrészenként, de kisebb tájegységenként is igen nagy különbségek adódtak. Sajnos nem egy olyan helyen, ahol átlagos években 4-5 t/ha terem, most csupán 1,5-2,5 t/ha-os termésről hallhattunk.

Amikor kisebb a termés, olyankor rendszerint a minőség, a piaci lehetőségek és az árak is kedvezőbben alakulnak. Az idei őszibúzák minősége jó, jó-közepesnek mondható, bár nem egy esetben – annak ellenére, hogy a sikér mennyisége magas illetve elegendő – problémák adódtak(nak) a sikérrel, illetve a sütőipari minősséggel. Ezek a gondok esetenként a kedvezőtlen időjárásra, vagy az azt kevésbé toleráló fajtákra is visszavezethetőek. A minőségen túl a jelenlegi árakat tekintve azonban leszögezhetjük, hogy azok a termelők jelentős hányadánál nem érik el azt a szintet, ami – a mostani átlagok mellett – biztosítaná a termelés gazdaságosságát.

Az egyre gyakoribb szélsőséges időjárási (szárazság, sok csapadék) viszonyok, az eltérő termelési adottságok következtében mind nagyobb jelentőséggel bír az adott körülményekhez legjobban alkalmazkodó fajták kiválasztása, termesztése.

Ma Magyarországon több mint 114 minősített őszibúzafajtát forgalmaznak. E széles választékból azonban csak 20-25 fajta terjedt el országosan meghatározó jelleggel, a többinek esetenként csak lokális jelentősége van, vagy éppen fokozatosan ki is szorulnak a termesztésből.

A GK Kht. őszibúzafajtáinak köztermesztésben elfoglalt aránya közel 41%-os, ami elsősorban a hazai viszonyainkhoz (szárazság, talajadottságok, betegségek, agrotechnikai és technikai színvonal) való jobb alkalmazkodóképességüknek köszönhető. Fajtáink alkalmazkodóképessége nem csak széles genetikai alapon nyugvó nemesítési munkánk eredménye. Termés, termésbiztonság vagy -minőség szempontjából számított stabilitásukat nagyrészt annak is köszönhetik, hogy ugyanolyan (hazai) körülmények között nemesítették őket – kiválogatva, minősítve, felszaporítva –, mint amilyenek közé a valóságban is kerülnek.

Fajtaajánlatunkat mindig az elmúlt év(ek) üzemi és kísérleti eredményeinek, valamint a termelőktől kapott visszajelzések messzemenő figyelembevételével állítjuk össze. Célunk az, hogy fajtáink széles körben terjedjenek el, a termelők pedig jó eredményekkel gazdálkodhassanak.

A fentieknek megfelelően, a GK Kht. az őszi vetések előtt széles fajtaválasztékából az alábbi változatokra hívja fel a figyelmet:

A GK Garaboly a korai érésű csoport egyik legbőtermőbb, szálkás típusú, magas sikértartalmú, kiváló alkalmazkodóképességű, széles körben termesztett fajtája. A korai GK Kalász stabil termőképességű, malomipari szempontból keresett, a főbb betegségeknek ellenálló, országosan elterjedt, tar kalászú őszi búza. A GK Petur kedvező agronómiai képességgel rendelkező, bőtermő, kiváló minőségre képes, középérésű, tar jellegű, az egész országban dinamikusan terjedő fajta. A GK Miska az intenzív termesztési viszonyokat kiemelkedő terméssel és minőséggel megháláló, kedvelt és keresett, középérésű, tar típusú őszibúza. A GK Élet intenzív körülmények között rekordtermésekre képes, jó-kiváló malmi minőséget biztosító, korai, tar kalászú, széles körben termesztett fajta.

A GK Marcal középérésű, szálkás típusú, bőtermő, malmi minőséget adó, az intenzív termesztési viszonyokat megháláló fajta. A GK Verecke a hazai fajtaválaszték egyik legstabilabb és kiemelkedő esésszámú, kiváló sütőipari értékű, jó termőképességű, korai, piros szemű, tar kalászú fajtája.

A GK Öthalom a hazai búzanemesítés egyik legrégebben termesztett sikerfajtája, korai érésű, kiváló minőségű, agrotechnikai szempontból igényes. Több mint 32 éve sikeresen termesztett, jó alkalmazkodóképességű a Jubilejnaja 50, a hazai fajtaszortiment egyik legismertebb fajtája. A GK Cipó évek óta a középérésű fajtacsoport egyik legbőtermőbb, jó sütőipari értéket adó, kiváló állóképességű fajtája.

Az elmúlt években minősített, kiváló termőképességű és jó rezisztenciális tulajdonságú, korai érésű GK Bagoly, GK Héja, valamint a GK Tündér és a kései csoportba tartozó GK Holló jó sütőipari tulajdonságokkal és magas sikértartalommal rendelkezik. A GK Jászság és a GK Csongrád korai érésű szálkás búza, kedvező agronómiai és minőségi bélyegekkel, jó szárazságtűrő képességgel. A korai érésű, szálkás típusú, jó termőképességű GK Attila a legfontosabb gombabetegségekkel szemben ellenálló, javító minőségű fajta, ami 35% feletti sikértartalmat, A1-A2-es sütőipari minőséget és magas szemkeménységet biztosít termelőjének.

Megbízhatóan nagy termőképességű a középérésű GK Rába, GK Mura és a GK Favorit, valamint a betegségeknek jól ellenálló, 30% feletti sikértartalmú, középérésű GK Zugoly és a korai csoportba tartozó GK Góbé, – ezek mind kevésbé költségesen, ezzel együtt gazdaságosan termeszthető változatok.

Az általunk nemesített fajták magas biológiai értékű vetőmagjai az intézetünkkel évek óta szoros szakmai kapcsolatban álló szerződött partnereinknél vásárolhatóak meg. Arról, hogy melyik fajtát ki értékesíti, a cikk végén közölt telefonszámon adunk bővebb felvilágosítást.

(x)
dr. Beke Béla
GK Kht