MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Akit az uborka „megfertőzött”…

Kertészeti ismereteit szinte az anyatejjel szívta magába Gazdag László, aki hosszú évek óta az uborkatermesztés elkötelezettje, sőt, lakóhelye térségében szaktanácsadói munkát is végez.

2002-09
[ tartalomjegyzék ]

 

Gazdag László számára az uborkatermesztés mára szinte szenvedély, olyannyira, hogy képtelen lenne máról holnapra felhagyni ezzel a tevékenységgel. Amit ő ennek érdekében tesz, az több mint egyszerűen a növény szeretete, vagy jövedelemszerző elfoglaltság; írásunk szereplője tudatosan őrködik, gyámkodik az uborkatermesztés technológiai folyamatai, a fajták bevezetése és megismertetése felett, és minden erejével az ágazat és saját sikerein dolgozik. A fehértói portáján tartott fajtabemutató is erről, és a minden részletre kiterjedő szakmai alaposságáról tanúskodik.

Az uborkatermesztés Gazdag László 6,5 ha területű szabadföldi zöldségkertészetében folyó, a család megélhetését szolgáló mezőgazdasági tevékenységének egyik részét képezi. A termelő ezzel együtt – tapasztalatairól beszámolva – a jövedelmezőségről egyértelműen vallja, hogy az a legjobban végzett munka ellenére is évről évre csökken. A drasztikusan dráguló input anyagok alaposan megnövelik az előállítás költségeit, miközben az uborkaár stagnál vagy mérséklődik. Néhány éve még a 220 Ft/kg uborkaár (2-5 cm) mellett a növényvédő szerek közül pl. 1 kg Mikal 660 Ft-ba került, ma ugyanezt 170 Ft/kg-os ár mellett 3400 Ft/kg áron lehet beszerezni.

A nagy esőzések Fehértón is és az egész tóközi, rábaközi termelési körzetben átírták az uborkatermesztők számításait. Erős peronoszpóra fertőzés és szögletes levélfoltosság alakult ki, ami sok helyen a termelési ciklus korai – egy-két héten belüli – befejezését jelenti a tenyészidőszak 2/3-ánál. Gazdag László azonban – mert nem adta meg egykönnyen magát – mindent felvonultatott a növényvédelmi palettáról annak érdekében, hogy az uborkát a fagyok beálltáig szedhessék.

Eredmények

A terméseredmények a kordonos termesztésnél évenként változnak. Született már kevéske 4, közepes 8, 12, sőt 16 kg/folyóméter mennyiségi csúcs is az évjárat, a fajta és a technológia függvényében. Az árak figyelembevételével ez 600–1.100 Ft/fm árbevételt eredményezhet, ami meglehetősen tág határokat jelent. Az idén augusztus derekán – a sajátosan „uborkás" tapasztalati szám szerint – a mennyiség 6,5 kg/fm-nél tart, amiből Gazdag László már sejti, hogy nehéz lesz a nyolcszáz Ft/fm-t elérni. A közepes terméskilátások ellenére ez azért nem jelent válsághelyzetet, hiszen minden évjárat más. A változó körülmények mellett is szorgalmas munka folyik, pontosan szedik az értékesítésre megfelelő termést – s mivel ez általában kiegészítő jövedelem a termelők számára – most különösen megbecsülnek a gazdák minden forintot.

Szerencsére a felvásárlással kapcsolatban nem jelentkeztek nehézségek, a dunakiliti konzervüzem és a Hor-Ker Kft. folyamatosan veszi és viszi az uborkát. Korrekt és objektív az átvétel, rugalmas a munka szervezése. Korszerű gépi osztályozás, „gépi meózás" dönt a minőség tekintetében, így a vitákat elkerülve a termelőnek csak az uborkatermesztésre kell összpontosítania.

Fajtaválaszték és növényvédelem

A fajták tekintetében óriási fejlődés következett be az utóbbi időben. Anélkül, hogy Gazdag László egyet is kiemelne a bőtermő fajták közül, mégis felsőfokon nyilatkozik a nemesítők munkájáról. Ezek a növények természetesen fokozott törődést igényelnek, érzékenyek az időjárási és környezeti anomáliákra, viszont éppen ezért a kemikáliák is követik a fajták növekvő igényeit. Ma már olyan szerek állnak a termelők rendelkezésre, amelyek szinte bármilyen fellépő betegség ellen védelmet nyújtanak. Emellett természetesen továbbra is igaz, hogy minden védekezés csakis a jó szemű és jó érzékű gazda megelőző munkája segítségével lehet igazán eredményes.

NZ.