MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Táplálunk és védünk

Helytelen életmód, rossz táplálkozás, a környezeti tényezők hatásainak feldolgozása, azaz a stressz – ezek a külső ingerek mind befolyásolják szervezetünk működését, és együtt teljesítőképességünk erős romlásához vezetnek.

2005-02
[ tartalomjegyzék ]

 

Szervezetünk energiája így nem arra fordítódik, hogy a lehetséges maximumon teljesítsünk, hanem arra, hogy valamilyen betegségből meggyógyuljunk, reagáljunk egy-egy külső hatásra, vagy éppen arra, hogy a bevett gyógyszereket elbontsuk, általuk újra egészségesek legyünk. Ezek a folyamatok rengeteg időt és energiát követelnek. A fent leírtak – figyelembe véve az evolúciós és anatómiai sajátosságokat – minden élő szervezet esetében érvényesek, következésképpen mindez a gazdasági növényeink életfolyamatai során is így működik.

Növényeink életciklusát figyelve megállapíthatjuk, hogy ez a folyamat nem más, mint az energiájukkal való folyamatos gazdálkodás. Különösen érdekes ez olyan szervezeteknél, amelyek képesek a napfény energiáját megkötni, és azt kémiai energiává alakítani. Leszűkítve a kört, ez az energiagazdálkodás két nagy élettani folyamat, a fotoszintézis és a légzés köré csoportosul. A növényvédelem, mint a növénytermesztés speciális eszköze ezekbe a folyamatokba avatkozik be nap, mint nap. Amennyiben elfogadjuk azt a tényt, hogy növényeinktől is csak akkor várhatjuk el a maximumot, ha azok egészségesek, akkor a sokat hallott, elcsépelt és már közhelyként emlegetett prevenció fogalma új értelmet kaphat.

Az alternatív növényvédelem

Mit is értünk az alternatív növényvédelem fogalmán? Konkrétan azt, hogy a prevenciót, a betegségek megelőzését nem feltétlenül és nem csak növényvédő szerek alkalmazásával valósítjuk meg. A helyesen táplált növény jobban átvészeli a stresszhatásokat, egy bekövetkező fertőzésnek jobban ellenáll, tovább marad egészséges, energiáit hosszabb ideig fordítja olyan folyamatok fenntartására, amelyeknek számunkra is fontos gazdasági hasznuk van. Nézzünk egy példát! A kalászosok szemtelítődési időszaka nagyon energia- és foszforigényes folyamat, sőt, e két tényező feltételezi is egymást. Az ebben az időszakban bekövetkező szekunder lisztharmatfertőzés a légzés intenzitásának emelkedését vonja maga után, ami csak fokozott ATP szintézis mellett valósulhat meg. Az ATP szintézishez viszont anorganikus foszforra van szükség. A kör bezárult. Amennyiben a növény számára nincs elegendő és azonnal hozzáférhető foszfor, kettős károsodás lép fel. 1. a légzés intenzitása és az ATP szintézis lelassul, így a növény gyorsabban fertőződik. 2. a meglévő foszforkészletek nem a szembe vándorolnak, hanem a betegség kivédéséhez szükséges energia előállítására fordítódnak. Tovább rontja a növény túlélési helyzetét, hogy a fertőzött növényi részek légzése a pentóz-foszfát ciklus irányába tolódik el. A légzés eme alternatív útján ATP szintézis nem valósul meg, mert a NADPH2 a mitokondriumok hártyáján nem képes áthatolni. A fentiekből következik, hogy az azonnali gombaölő szeres beavatkozás pusztán a tünetek kezelésére szolgál, de a termésnövekedés elmarad. Felvetődik egy kérdés; lehet-e ezt a helyzetet tovább súlyosbítani? Igen, lehet. Egy fertőzés bekövetkezésekor növényeinkben ugrásszerűen megnő az öregedési hormon, az etilén szintézise, hiszen a növény bajban van, és azonnal utódokat (magot) kíván produkálni. Az ilyen körülmények között – és ezt hangsúlyozzuk – leállított etilénszintézis (stressz-etilén) végzetes lehet a növény számára, ugyanis nincs, amit beépítsen, nincs, amit hasznosítson, tehát az eredmény éppen az ellenkező lesz.

Hasonló példákat bőven találunk még a növény életciklusa során. Ilyen pl. a réz központi szerepe a C3-as típusú növények (pl. kalászosok, cukorrépa, burgonya, stb.) fotoszintetikus egységének fenntartásában, a bór funkciója a korai szöveti differenciálódás idején, a kálium katalizáló szerepe, a kén fehérjeszintézisben betöltött feladata, stb.

Változó klíma – változó technológia

A szükséges tápanyagok biztosításának legelterjedtebb módja az alap- és fejtrágyázás. Egyre szárazabb, mondjuk ki, aszályos időjárásunk azonban világossá tette, hogy korántsem a leghatékonyabb. Csapadék hiányában az alap- és fejtrágyák hasznosulása akár 0% is lehet. A probléma tehát nagyobb lehet, mint gondolnánk. A legkézenfekvőbb és egyben az egyik leghatékonyabb megoldás a lombtrágyázás. Ennek technológiája is nagy odafigyelést igényel, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy a lombtrágyát a napszak melyik fázisában juttatjuk ki. A másik nagyon fontos tényező a lombtrágya minőségének megválasztása. Amíg az alap- és fejtrágyák esetében nem tudunk nagyot tévedni, addig a lombtrágyák minőségi paraméterei döntően befolyásolhatják a kezelés hatékonyságát. Érdemes tehát odafigyelni a vásárláskor, és nem pusztán az árat vizsgálni. További szempont lehet, hogy mono, vagy komplex összetételű terméket használjunk. Amennyiben a kijuttatást levélanalízis előzte meg, és tisztában vagyunk a mezo- és mikroelemek interakcióival is, abban az esetben az egy hatóanyagot tartalmazó lombtrágyákkal is siker érhető el. Ezzel szemben a komplex összetételű termékek kijuttatásával jelentősen csökkenthetjük a hibalehetőségeket, ugyanakkor megfelelünk a Liebig-féle alaptörvénynek is. Végezetül, kénytelenek vagyunk a növény élettanát is figyelembe venni, mert az ad választ számos kérdésre.

A Magyar Kwizda több szempontból is magáénak érzi, és tudatosan követni kívánja azt az elvet, amelyet a „Táplálunk és védünk" programmal kívántunk kifejezésre juttatni. Termékpalettánkon megtalálhatók a mai kor követelményeinek messzemenőkig megfelelő lombtrágyák, amelyeknek minőségi paraméterei a világszínvonalat képviselik. A szántóföldi lombtrágyázáshoz a Wuxal® szuszpenziókat és az Agriplant® termékcsaládot ajánljuk. Hisszük és valljuk, hogy az egészséges, jól táplált növény védelme hatékonyabb, gazdaságosabb, jövedelmezőbb. Úgy ítéljük meg, hogy a prevenció sok esetben nem más, mint a növények folyamatos és kiegyensúlyozott táplálása. Erre épülhet a növényvédelem, a gyógyítás.

Cégünk nemcsak megkülönböztetett figyelemmel kívánja támogatni a vázoltakat, hanem kedvezményekben részesíti azokat, akik egyetértenek velünk, és a gyakorlatban is alkalmazzák a fentieket. Ezért nem csak hirdetéseinkben, cikkeinkben és rendezvényeinken találkozhat bizonyos közösen ajánlott termékekkel, de a kereskedelemben is! Ezek: elsősorban kalászosokban Wuxal® Réz és Granstar® Combi, Agriplant® Kalászos és Eminent® 125 SL, repcében Wuxal® Boron és Fury® 10 EC, főleg cukorrépában Wuxal® Kombi Bór és Eminent® 125 SL, kukoricában Wuxal® Cink és Titusz® ATG®, burgonyában, repcében Wuxal® Boron és Command® 48 EC, szőlőben Wuxal® Vas és Kupfer Fusilan® WG, Wuxal® Vas és Domark® 10 EC, almában Wuxal® Boron és Domark® 10 EC, Wuxal® Kalcium és Cuproxat® FW. A termékek természetesen egyenként és más kultúrákban is megvásárolhatóak, ill. felhasználhatók.

Természetesen sem misztifikálni, sem túlbonyolítani, sem áltudományossá tenni nem akarjuk a fentieket. Pusztán arra kívánunk rávilágítani, hogy a növényvédelem mennyire elszakíthatatlan a növény élettani sajátosságaira épülő tápanyagpótlástól. A kettő együtt lesz egy egész, mégpedig úgy, hogy táplálunk és védünk!

Tamás IstvánMagyar Kwizda