MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap

MezőHír :: Független Agrárinformációs Szaklap
76/496-182 :: 30/9-439-158 :: info@mezohir.hu

Minőség nagyobb haszonnal!

Hogyan tud megfelelni a gazdálkodó – évről-évre eltérő termesztési feltételek között – a piac egyre növekvő elvárásainak? A válaszban döntő szerepe van a stabil biológiai alapot jelentő fajtának. Tavaszi kínálatunkban azon fajtáink ellenőrzött, minősített vetőmagjait ajánljuk, melyekkel Önök képesek lesznek megfelelni az igényeknek, és eredményesek lehetnek.

2005-02
[ tartalomjegyzék ]

 

A JUBILANT nyolc éve a legnagyobb területen termesztett, nagy szemű, kiváló minőségű sörárpa fajta Magyarországon. Több mint fél évtizede tartó sikerét agronómiai és feldolgozóipari értékeinek köszönheti. A Kárpát-medence szélsőségekre hajlamos klímáján, alkalmazkodó képességét és kiváló termésstabilitását több, különböző évjáratban is bizonyította. A JUBILANT termesztése évről-évre biztos jövedelmet eredményez, mert itthon és számos szomszédos országban is a malátázás fő fajtája. A malátagyárak alacsony fehérje-tartalma (9,5-11,5%), kiváló osztályozottsága, és kedvező malátázási tulajdonságai miatt ajánlják. Pontos sörárpa termesztési technológia betartásával a nem hagyományos sörárpatermő tájakon is kiváló minőségű maláta alapanyag termelhető a fajtával.

Az elmúlt néhány évben több államilag újonnan elismert tavaszi sörárpa fajta üzemi tesztelését indítottuk el. Honosított új fajtáink a Jubilant sikereinek egyik alapját jelentő kiváló alkalmazkodó képességgel rendelkeznek.

Az ADAGIO a fajtaminősítő kísérletek mindhárom (különböző időjárású) évében kiugróan nagy termést ért el, és így a legbőtermőbb sörárpaként kapott állami elismerést. A három vizsgálati év (2000-2002) átlaga: 5,47 to/ha. Az ADAGIO szárazságtűrő képessége kiváló, ugyanakkor nagyon jó betegség ellenállóságának és szárszilárdságának köszönhetően csapadékos években is biztonságosan termeszthető. Az egyik legígéretesebb sörárpa fajta. A korai-közepes érésidejű fajták csoportjába tartozik. Lisztharmattal szemben teljesen ellenálló, helmintho-sporiumos levélfoltosságra átlagosan fogékony. Fehérje-tartalma alacsony, osztályozottsága jó. A mikromalátázási eredmények alapján minősége jó.

A PROTEGE a piacvezető sörárpa fajtáknál érzékelhetően bőtermőbb, jó minőségű sörárpa. Termésstabilitása a tavaszi gabonák számára kedvezőtlen évjáratokban is bizonyított, a hazai klimatikus adottságok között is biztonságosan termeszthető. Érésideje korai-közepes. Szárszilárdsága kiváló, megdőlésre nem hajlamos. Lisztharmattal szemben ellenálló. Helminthosporiumos levélfoltosságra átlagosan fogékony. Fehérjetartalma stabilan alacsonyabb, mint a sörárpa kontrollé. Osztályozottsága kiemelkedően magas, malátázási és söripari minősége az előzetes adatok alapján jó. Jó minősége és kedvező agronómiai tulajdonságainak köszönhetően perspektivikus sörárpa.

A NITRAN középkorai érés idejű fajta jó szárszilárdsággal. Magja középnagy (EMT 45 g), a 2,5 mm-es rostán nagyon jó az osztályozottsága. A Brnoi Malátakutató Intézet a NITRAN fajtát a kiváló minőségű, malátázásra alkalmas fajták közé sorolja. Az elért eredmények alapján a legmagasabb extrakttartalommal rendelkező fajtákhoz sorolható.

A NITRAN fajta minden termesztési körzetben stabil terméseredményekkel rendelkezik. Lisztharmattal, rinhospóriumos levélfoltossággal és árparozsdával szemben jó az ellenállóképessége.

A BIATHLON középkorai tavaszi árpa fajta. Közepes növénymagasságú, megdőléssel szemben jó ellenállóképességű. Lisztharmattal, rinhospóriumos levélfoltossággal és árparozsdával szemben jó ellenállóképességgel rendelkezik.

Jó az osztályozottsága. A BIATHLON fajtát átlagon felüli extrakt tartalom (82,6%) jellemzi. A Brnoi Malátakutató Intézet a kiváló minőségű, malátázásra alkalmas fajták közé sorolja.

Tavaszi árpa fajtáink, kiváló alkalmazkodó-képességük következtében eredményesen termelhetők nem csak a hagyományos, hanem a legtöbb alternatív sörárpatermelő körzetben is.

A fajták az elvárt malátaipari minőség biztosítása érdekében a célnak megfelelő agrotechnikát és technológiai fegyelmet igényelnek. A talajvizsgálatra alapozott tápanyagellátás biztosítja az optimális termés mennyiséget és minőséget. A sörárpa termesztés során kerülni kell a hormon típusú gyomirtó szerek alkalmazását. Gombaölő szerek használata lisztharmat és helminthosporiumos fertőzés esetén, a fajták érzékenységétől függően indokolt.

A tavaszi búza termesztése nem jellemző Magyarországon, de találhatók olyan körzetek, ahol kedvező környezeti adottságok lehetővé teszik a tavaszi búza termesztését. Emellett adódhat olyan helyzet, amikor szükségessé válik beiktatni a vetésforgóba.

A LONA járó búza, gyenge fagyállósággal, ezért termesztését kizárólag tavaszi vetésben ajánljuk. Vetését a kalászos választék bővítése céljából, az őszi vetések meghiúsulása, részleges vagy teljes kipusztulása estén, illetve későn lekerülő elővetemények után javasoljuk. Minél korábban sikerül elvetni (február vége–március első fele), annál nagyobb az eredményes termesztés esélye. Lisztharmattal és levélrozsdával szemben ellenálló.

LONA fajtánk minősége a legigényesebb nyugat-európai elvárásoknak is megfelel. Farinográf értéke saját vizsgálataink alapján A1–A2, sikértartalma 32–35% között változik, a sikér minősége kiváló. Lisztjéből nagy térfogatú kenyér süthető. Javító minőségű búza termesztésére javasolható.

A LONA tavaszi búza fajta fontosabb minőségi értékei (malomipari vizsgálat 2003.)

Nedves sikér 35,50 %

Sikérindex 95,90

Nedves sikér terülése 2,00 mm/h

Fehérje tartalom 16,50 %

Farinográfos értékszám 86,60

Értékcsoport A1

Farinográfos vízfelvétel 56,10 %

W-érték 306 (*10-4 J)

P/L érték 0,38

A zab az egyik legértékesebb takarmány a tenyész- és fiatal állatok, valamint a lovak számára. Nagy fehérje-, keményítő- és zsírtartalma, valamint a benne lévő oldható dietikus rostnak köszönhetően kitűnő az étrendi hatása. Szalmája is alkalmas takarmányozásra, időben történő aratás esetén. A zab a humán táplálkozásban is értékes alapanyag.

A HETMAN jó termőképessége kiváló beltartalmi értékekkel párosul.

Fehérjetartalma 2001-ben 14,8%, 2002-ben 14,5%, 2003-ban pedig 15,8% volt. Ezekkel az értékekkel mindhárom évben a vizsgált pelyvás zabfajták között az első helyet foglalta el.

A KOMES a szárazabb körülményeket a zabfajták átlagánál jobban tolerálja. Kiváló potenciális termőképességét elsősorban a jó bokrosodó képességéből eredő területegységenkénti nagy bugaszámnak köszönheti. Fehérjetartalma 13,4% és 16,6% között, ß-glukán tartalma 3,7% és 5,1% között, olajtartalma 3,5% és 4,3% között alakult az elmúlt években, termőhelytől és évjárattól függően.

A KWANT a legnagyobb termőképességű genotípusok közé tartozó erősen bokrosodó, jó állományképző, kiváló alkalmazkodóképességű fajta. Nagy termőképessége részben az átlagosnál nagyobb ezermagtömegének is köszönhető.

A standardokhoz hasonló beltartalmi értékű.

A CACKO csupasz zab az elmúlt évek kísérleteiben a csupasz zabfajták közül a legjobb termőképességűnek bizonyult. Szemtermése a pelyvás zabfajtáknál 25-30%-kal kevesebb. Fehérje tartalma rendkívül magas – termőhelytől, évjárattól függően – 16,5% és 18,6% között változik. A csupasz zab – kiváló beltartalmi értékén túl – humán fogyasztásra azért is alkalmas, mert feldolgozása során nincs szükség a hántolásra. Magas fehérjetartalma miatt az állatok takarmányozásában hüvelyesek helyett tápokban használható.

A fajtákkal kapcsolatban további tájékoztatást az Elitmag Kft. munkatárasitól kaphat. Az I. fokú fémzárolt, vetőmagját kizárólag az Elitmag Kft. forgalmazza. A II. fokú, közvetlen árutermesztésre szolgáló vetőmagot keresse az Elitmag Kft-nél és vetőmag forgalmazó partnereinél.

(x)Mv ELITMAG Kft. Martonvásár